Slovenskému lovci hrozí až pět let vězení.

Až pětiletý trest vězení hrozí Janu K. z obce Žihárec v okrese Šaľa. V Jihoafrické republice měl podle obvinění slovenské policie ulovit a na Slovensko dovézt tygra, kterého zde nechal vycpat a dále jej užíval k propagaci loveckých výprav.

FOTO. Polícia Slovenskej republiky

O obvinění informovala na sociálních sítích Policie Slovenské republiky včera s tím, že Janu K. sdělila obvinění z prečinu „porušovanie ochrany rostlín a živočichů“. „Keďže k skutku malo dôjsť v značnom rozsahu, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov dle § 305 ods. 3 písm. a) a b) Trestného zákona + ods. 4 písm c,, uvedla dále policie ve svém vyjádření. Značný rozsah přitom policie odvozuje od tzv. celkové společenské hodnoty exempláře tygra džunglového, která byla vyčíslena na 28.000 euro, tedy asi 728 000 českých korun.

Lovci je kladeno za vinu, že v rozporu s nařízením Rady č. 338/97 o ochraně druhů volně žijícich živočíchů a rostlín a regulace obchodu s nimi ulovil tygra pro komerční účely. Dále jej nelegálně, tedy bez příslušného povolení Ministerstva životního prostředí Slovenské republiky, dovezl na území Slovenska, kde jej přechovával v rodinném domě a nebyl schopen prokázat způsob jeho nabytí.

Vycpaného tygra měl Jan K.využívat k propagaci loveckých výprav do Jihoafrické republiky.

Tygra měl obviněny Jan K. využívat podle vyšetřovatel i k další podnikatelské činnosti, a to k propagaci loveckých výprav právě do Jihoafrické republiky. S tím souvisí i další skutečnost, kterou policie v tomto případu prověřuje. Afrika totiž není přirozeným habitatem tohoto druhu. Tím je především oblast Asie. Jak se tygr džunglový do na africký kontinent dostal, je tak zatím nejasné. Policie se z důvodu probíhajícího vyšetřování k podrobnostem odmítla vyjádřit.

Ohrožený tygr džunglový

Ulovený tygr džunglový (lat. Panthera tigris) patří podle Červeného seznamu IUCN mezi ohrožené druhy. Odhaduje současně, že ve volné přírodě žije zhruba 2.154 až 3.159 jedinců tohoto druhu. A to na navíc značně rozděleném území v Indii, Nepálu, Barmě, v oblasti Indočíny, na ostrovech Malajsie a také na východním pobřeží okolo hranic Číny a Ruska.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu