ROZHOVOR: Pod hladinou s Hynkem Kašparem

Je  to jen několik málo dnů, co jsme upozorňovali na začátek zajímavé fotografické výstavy “Objektivem pod vodou i na suchu” v ZOO Plzeň. A nyni přinášíme ještě jednu malou upoutávku. Podařilo se nám získat několikd odpovědí od jednoho z autoru, potápěče a fotografa Hynek Kašpara.

FOTO: Hynek Kašpar

Jak jste se dostal k podvodnímu fotografování?

Jako fotograf jsem vždy velmi rád fotil přírodu. A když jsem se začal potápět, objevil jsem svět, který mě doslova uchvátil. Proto jsem si sebou pod hladinu vzal i fotoaparát. Od té doby jsem fotografoval nejen v českých lomech a jezerech. Navštívil jsme mnohé země a fotografoval jsem v moří a oceánech i na korálových útesech. Svět pod vodní hladinou je pro mě pochopitelný a skrze objektiv mojí zrcadlovky je i mnohdy srozumitelnější, než ten ve kterém běžně žijeme. Dnes si prostě si fotím a cestuji jak mi „zobák narost“.

Rozmanitý a barevný svět pod hladinou se pro Václava Kašpara stal vášní.

Co od Vás na plzeňské výstavě mohou návštěvnici vidět?

Je tam soubor fotografií z míst v Česku i ze zahraničí. Některé fotografie již byly prezentovány i jinde. Příkladně candát – colour play – z lomu Leštinky na Chrudimsku byl vystavován na Czech nature photo jako jedna z 80-ti fotografií vybraných z celkem asi 1800 soutěžních snímků z celého světa.

Je na výstavě nějaká fotografie, které si obzvláště ceníte?

Fotek co mám rád je mnoho. Nicméně na této výstavě mám rád, a i si cením fotografie mořského koníka. Pořídit takový snímek je o dlouhém hledání. Koníci nejsou moc dohledatelní. A také je jich málo, bohužel. Tohoto konkrétního, kterého můžete na výstavě vidět, jsem sledoval zhruba 3 dny a pořídit samotný záběr mi trvalo asi hodinu. Pod hladinou je fotografování jiné. Člověk je limitován dobou, kterou zde může být, zásobou dýchacího média i dalšími faktory. Prostě je to o profesionalitě, zvláště pod vodou.

„Mořského koníka jsem sledoval téměř tři dny,“ prozradil autor Hynek Kašpar.

Které další fotografie jsou pro Vás samotného takovou tou „srdeční“ záležitostí??

Dalšími jsou snímky zpracované metodou přenosu na kachle nebo na kovovou folii. Tato technika je zcela unikátní a asi jediná u nás. V této podobě mám fotografie z lomu Lomeček, kde je pod vodou instalována celá galerie soch a různých dalších objektů, Pak také i fotografie „punkové dámy“, to je záběr instalované sochy v telefonní budce umístěné asi 15 metrů pod vodní hladinou v Seneckém jezeře na Slovensku.

Na výstavě se o prostor dělíte s Václavem Šebkem. Proč to? 

Václav Šebek je můj dlouholetý kamarád a kolega. Spolu s ním vystavuji velmi rád. Vzájemně se v naší práci doplňujeme, on nad hladinou, já pod ní. A vždy z přírody, kterou milujeme a ve které se ostatně snažíme po většinu našeho oba života žít

Hynkovi Kašparovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších cest, zajímavých ponorů a krásných fotek. A pro vás přikládáme několik dalších snímků z autorova archivu. Výstava v ZOO Plzeň je k vidění do konce července.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu

1 komentář: „ROZHOVOR: Pod hladinou s Hynkem Kašparem

  • 12/07/2018 (8:10)
    Permalink

    Moc pěkné fotky. Ten mořský koník se moc povedl.

Komentáře nejsou povoleny.