Ornitologové spustili živý přenos s ptačího krmítka a připravují další ročník sčítání na krmících

Přiblížila se doba vhodná pro přikrmování ptáků i jejich pozorování. Právě v této době ornitologové z ČSO spouštění živé vysílání z krmítka a připravují další ročník sčítání ptáků.

Živé vysílání z krmítka doprovází již třetí ročník sčítání ptáků. V minulém roce se do něj podle údajů České společnosti ornitologické zapojilo 21 725 ůčastníků. Ten letošní je připravován na 8 až 10 ledna příštího roku a již nyní se spouští kampaň, která má přitáhnout zájemce i v letošním roce.

Se sčítáním je spojen i výukový program pro děti základních škol s tématem přikrmování. V něm se dozví nejen jak ptáky rozeznat, ale také jak je správně přikrmovat a chránit. A své znalosti si již zmíněný druhý lednový víkend budou moci také prakticky otestovat právě při samotném pozorování a sčítání na krmítcích.

Přikrmovat až s poklesem teplot

A jak tedy přikrmovat? „S přikrmováním doporučujeme začít, až když teploty klesnou k bodu mrazu ,“ říká Dita Hořáková z České společnosti ornitologické. Přikrmování je přitom potřebné především za velmi nízkých teplot, kdy si ptáci pro přežití potřebuji zajisti dostatečné tukové zásoby. Podrobná pravidla ČSO zpracovala i do krátkého videa.

Lepší prostředí pro ptáky na našich zahradách

Ptačí budky a krmítka ale nejsou jediným způsobem, jak v zimě ptákům pomoci. Zatímco lidé si potrpí na ohledně zastřižené keře, uklizené dřevo, posbíraná jablka i důkladně schrabané listí, ptákům toto prostředí mnoho prostoru nedává. Proto ornitologové nabádají k jisté „nepořádnosti“. Spadané listí totiž není třeba spalovat, ale stačí jej nahrabat ke kmenům obvocných stromů. Ptáci si tak v něm mohou najít mnoho dobrot od larev a brouků, až po na zem spadlá jablka. Ani stonky trvalek není třeba na zimu zastřihovat. Pro ptáky pojídající semena znamenají přísun potravy po celou zimu. A v rohu zahrady naskládané dříví a větve zase mohou být vhodným úkrytem pro střevlíky, červenky nebo vrabce. Naši okřídlení sousedé se pak na oplátku odvděčí nejen svoji přítomností, ale i redukcí počtu slimáků během sezóny.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu