Nový park v Peru má ochránit původní kmeny i amazonskou biodiverzitu

Sierra de Divisor v Peru byl vyhlášena novým národním parkem. Stalo se tak na počátku listopadu a jeho plocha přesahující milion hektarů. Touto rozlohou tak náleží mezi  největší parky v celé latinské Americe. Oblast – rozkládající se na území Peru a Brazílie – je známá velkou biodiverzitou, výskytem řady unikátních druhů, ale také dosud civilizací nedotknutých kmenů. 

Za vytvořením národního parku s celkovou plochou 1.3 milionu hektarů stojí více než deset let trvající diskuse o nutnosti ochrany přírodního bohatství v této oblasti. S konečnou platností jeho vznikl oznámil v neděli, 8. listopadu, peruánský president Ollanta Humala. Podle vyjádřeni Manuela Pulgar-Vidala, peruánského ministra životního prostředí, se tímto počinem vláda přihlásila k principům ochraně přírody a udržitelného rozvoje.

Díky přírodnímu bohatství je národní park Sierra de Divisor připodobńován ke slavnému Yellowstonskému parku. S tímto přirovnáním však nesouhlasí ředitel Andes Amazon Fund, Adrian Forsyth. “Je příliš slabé”, uvedl Forsyth ve svém prohlášení. Park je dle něj stejně krásný a důležitý jako Yellowstone. Oproti němu je však několikanásobně větší. Organizace Andes Amazon Fund je jednou z těch, která o ustanovení parku dlouhodobě usilovala.

Původní amazonské lesy jsou navíc nejen pohlcovačem obrovského množství uhlíku, ale i místem s řadou ohrožených druhů, které jsou tak chráněné před klimatickými změnami. I proto označuje Adrian Forsyth zdejší pralesy za “archu”. Ochrany se konečně dočkají i místní kmeny a vláda si od zavedení parku slibuje účinnější zbraň proti nelegální těžbě dřeva a nerostných surovin. V poslední době se pak v oblasti vyskytuje stále častěji pěstování koky.

Návrh měl velkou podporu veřejnosti

Celkem se do “bitvy” o národní park zapojilo 12 národních i mezinárodních ochranářských organizací, stejně jako místní kmeny. A návrh se mohl opírat i o silnou podporu veřejnosti. V průzkumu, který bezprostředně předcházel rozhodování, se za zřízení parku vyslovilo dokonce 86% Peruánců. Samotnou petici pak podepsalo více než milion obyvatel.

Na brazilské straně je park vyhlášen již 26 let

Oblast Sierra de Divisor je již dlouhodobě chráněna na brazilské straně hranice. Zdejší park s rozlohou 847 tisíc hektarů vznikl v roce 1989. I zde se nachází mnoho vzácných druhů živočichů a  rostlin, včetně těch, které se vyskytují pouze zde.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu