Na světě zbýva poslední trojice “bílých” nosorožců

V zoologické zahradě v San Diegu utratili samici nosorožce Nolu. Informoval o tom The Los Angeles Times s tím, že samice trpěla řadou nemocí z důvodů jejího pokročilého věku. Bylo ji jedenačtyřicet let. Nola patřila k severním bílým nosorožcům. Na světě tak zůstávají jen tři poslední.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay

Nola byla do San Diega zapůjčena ze ZOO ve Dvoře Králové v roce 1986. V držení královodvorské ZOO jsou také tři zbývající nosorožci tohoto druhu. Od roku 2009 je samec Sudán spolu se samicí Nájin a její dcerou Fatu v keňské rezervaci Ol Pejeta.

K významnému úbytku severních bílých nosorožců došlo mezi lety 1960 a 1980. Na počátku tohoto období odhadoval Světový fond na ochranu zvířat (WWF), že na planetě žije přes dva tisíce jedinců. Díky nelegálnímu lovu však o dvacet let později napočítali pracovníci fondu pouhých 15 zvířat.

Za poslední dva roky jejich populace poklesla na polovinu, když v rezervaci Ol Pejeta uhynul na podzim roku 2014 věkem samec Suni. V prosinci téhož roku podlehl v ZOO v San Diegu rakovině samec Angalifu. V červenci letošního roku jsme vás pak informovali na našich stránkách o smrti samice Nabiré v ZOO ve Dvoře Králové, které praskla cysta.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu