ZOO Zlín si zapsala významný úspěch. Jako první zahradě mimo asijský kontinent se ji podařil odchov vzácného puštíka tečkovaného

Velkým úspěchem se může pochlubit ZOO Zlín. Mládě, který se zde chovanému páru puštíků tečkovaných vylíhnul 15 dubna je prvním odchovaným mládětem tohoto druhu mimo asijský kontinent.

FOTO: ZOO Zlín

Puštík tečkovaný je chován jen velmi vzácně. Jeho domovem jsou lesy a pobřežní mangrovy jihovýchodní Asie. Ve Zlíně jsou hned dva páry. V srpnu 2017 se sem dostaly z partnerské indonéské zoo. zahrady a ve Zllíně se tak stali jedinou mimoasijskou zahradou, která tento druh ve svém chovu má. Od počátku se přitom chovatelé zaměřili na vytvoření co nejpřirozenějšího prostředí. „Chtěli jsme puštíkům zajistit dostatečně klidné prostředí, navíc díky kamerovému systému jsme získali cenné informace o jejich chování. Jednotliví puštíci měli nejprve k dispozici svou samostatnou ubikaci. V prosinci 2017 jsme sestavili 2 páry a každý pár umístili do jedné voliéry,“ popisuje chov puštíků zoolog Václav Štraub. Kamerový systém posloužil chovatelům také ke sledování páření jednoho z párů, a to již několik málo měsíců po spojení. Samice následně snesla dvě vejce. Oplozené bylo jen jedno a právě z něj se po 30 dnech inkubační doby vylíhnul malý puštík.

“Do odchovu chovatelé od počátku nijak nezasahovali. Vejce jsme po celou dobu ponechali u rodičů, vždy preferujeme přirozený odchov. Rodičovský pár své první hnízdění zvládnul naprosto skvěle. O mládě se vzorně stará a urputně je brání při nezbytných vizuálních kontrolách budky,“ prozradil Štraub. Malého puštíka návštěvníci však zatím neuvidí. Pár zůstává v zázemí zahrady. Podívat se však mohou na druhý z párů, který je ve voliéře u expozice klokanů rudokrkých.

Práci zlínských chovatelů vyzdvihl také ředitel ZOO Roman Horský. „V chovu řady ptačích druhů patříme skutečně mezi světovou špičku. Platí to například u supů, brodivých ptáků, zoborožců, a teď i u puštíků tečkovaných. Práce se zvířaty je hodně o lidech. Stávající tým zoologů a chovatelů je na skvělé úrovni, oprávněně se tak dostavují úspěchy,“ uvedl v tiskové zprávě. Zahrada si tímto odchovem spoji pozici ještě více posílila. Pro zdejší zahradu to je ostatně druhý velký úspěch. Nedávno se totiž mohla radovat z neméně vzácného odchovu dvojzoborožce indického.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu