Plovoucí město budoucnosti by mělo vzniknout už v roce 2022

Zatoužili jste někdy po bydlení na moři? Splnit se vám to možná může již za pouhé čtyři roky, a to díky projektu Wayaland “z pera” italského designera Pierpaola Lazzariniho.

Koncept moderního bydlení s využitím nových technologií inspiruje designery a architekty po celém světě. Návrh italského studia Lazzarini je ale přeci jen v něčem jiný. Ne snad, že by jako první využilo studio k výstavbě vodní hladinu. To co jej činí skutečně zajímavým je samotný koncept, a zejména jasný plán, kdy se projekt spustí. Mělo by to být již v roce 2022. Za tímto účelem studio spustilo také crowdfundingovou kampaň.

Jako základní architektonický prvek celého projektu je využita pyramida. “Inspiraci jsme našli v mayské architektuře a částečně i v japonských chrámech,” píše studio na svém webu. Výsledkem je zajímavý vzhled a zejména modulární systém s možností řady modifikací. Velká pyramida v sobě skrývá celkem deset pater a nabízí až 6.500 metrů čtverečních prostoru. Využít jde na hotel, obchodní centrum nebo při odstranění vrcholku pyramidy na nejrůznější volnočasové aktivity. Energie by mělo město získávat ze slunce pomocí solárních panelů. A byť se o tom designér nezmiňuje, leccos naznačuje, že počítá i s mořskými proudy. Zatím je to však čirá spekulace a na technické detaily projektu si asi budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Vedle velké stavby projekt počítá i s menšími plovoucími domy, které Pierpaolo Lazzarini nazval Suit, Villa a Club. Sloužit by měly jako obytné domy a zřejmě některé i pro další volnočasové aktivity obyvatel města.

Ostatně obyvatele město dnes již také hledá. A stát se jimi může každý. Cesta k tomu je právě prostřednictvím crowdfundingové kampaně. S každým z možných příspěvků 1, 10, 100 a 1000 euro pojí tvůrce různé možnosti. Za 100 euro tak vedle dalšího dostanete například Waya pass, jako pozvání do Wayalandu. A pokud zašlete nejvyšší částku, tedy 1000 euro, zajistí vám vedle toho i noc pro dvě osoby v plovoucím modulu Suit. Počkat si ale budete muset až do již uvedeného roku 2022.

A kde že by mělo takovéto město stát? Na to se zatím odpovědi nedočkáte. Možných lokalit je celkem sedm a záleží tak na tom, jak rozhodnou sami přispěvatelé. Každý bude moci hlasovat, kde studio město Waya postaví. Ve hře je například pobřeží Itálie, Mexický či Perský záliv, ale i kanadský Hudsonův záliv nebo Východní čínské moře.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu