Zemřel bývalý ředitel pražské a brněnské ZOO, Bohumil Král,

Český přírodověcký svět dnes přišel o významnou osobnost. V ranních hodinách zemřel RNDr. Bohumil Král, CSc. který dlouhá léta působil v prostředí českých zoologických zahrad.

Zprávu o úmrtí zveřejnila ZOO Brno, jejímž dlouholetým zaměstnancem Bohumil Král byl. “Přejeme hodně sil rodině a aspoň tímto děkujeme za všechno, co pro obě instituce udělal. A bylo toho opravdu dost, nesmazatelně se zapsal do historie a vývoje zoologických zahrad v ČR. Nesmírně si vážíme toho, že jsme mohli být jeho kolegové. Čest jeho památce!” uvedla ZOO Brno ve své tiskové zprávě.

Se svým bývalým ředitelem se loučila a ZOO Praha. “S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu, že dnes nad ránem skonal někdejší ředitel Z00 Praha RNDr. Bohumil Král, CSc“, sdělil nynější ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek. Připomněl i působení Bohumila Krále, za jehož vedení se pražská ZOO začala zvažovat myšlenku na vytvoření “Indonéskou džungli” zapojila se do mezinárodní spolupráce či spolu s dalšími významnými zoologickými zahradami stála za založením Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

RNDr. Bohumil Král, CSc.

Bohumil Král se narodil v Praze, 4. ledna 1941. Zde také studoval na katedře systematické zoologie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Studium dokončil v roce 1963, o šest let obhájil kandidátskou práci. Na UK získal také titul RNDr. Po studiu nastoupil do aspirantury v Ústavu pro výzkum obratlovců ČSAV v Brně kde se zabýval studiem chromozomů obratlovců jako taxonomicko-evolučního znaku.

Do ZOO Brno nastoupil roku 1987 a zastával zde funkci hlavního zoologa až do roku 1989 kdy odešel do pražské ZOO v níž působil také jako její ředitel. Do Brna ze vrátil zpět v koncem roku 1998 na pozici zoologického ředitele. Během své kariéry navštívil na čtyři stovky dalších zoologických zahrad po celém světě. Absolvoval mnohé odborné stáže v bývalé SRN, Jugoslávii či Polsku. Účastnil se i mnohých vědeckých expedic ve střední Asii a na Palmír. Své rozsáhlé zkušenosti získával i dlouhodobou prací při projektech na Kubě, Sibiři a Dálném východě.

Za svůj život si získal prestiž u nás i v zahraničí, což potvrzují i členství v řadě organizací. Čestným členem je ve Světové asociaci zoo a akvárií, Unie českých a slovenských zoo a Euroasijské regionální asociace zooparků a akvárií. V roce 2014 byl vyznamenán za celoživotní práci pro české zoologické zahrady cenou „Bílý slon“. Ještě letos pracoval v Zoo Brno v útvaru zahraniční spolupráce.

ZDROJ: ZOO Brno

Share Button
AKIKO magazín