Výprava do mikrokosmu

Makrofotografie je populární mezi amatéry i profesionály. Co se ale podívat ještě hlouběji než to makrofotografie dovolí? Soutěž Nikon’s Small Word nám tuto možnost dá. Vezme nás totiž do světa vědců a ukáže to, co lidským okem jinak nespatříte.  

FOTO: Oliver Collar, Fitwick, Velká Británie

Nikon patří mezi světové výrobce fototechniky a optiky. A není tak divu, že se angažuje v mnoha aktivitách podporujících tento obor. Jednou z nich je i mezinárodní soutěž Nikon’s Small World otevřená pro každého, komu uchvátila mikroskopie a fotografie současně. První ročník proběhl již v roce 1975 a za dobu své existence si soutěž získala  velkou prestiž. Bez nadsázky ji lze považovat za přední událost, která pomocí fotografií ukazuje krásu života tak, jak jej můžete vidět jen pod mikroskopem. A vzhledem k náročnosti tohoto oboru je do jisté míry doménou vědců z celého světa, pracujících na prestižních univerzitách a zabývajících se novými výzkumnými projekty. Ale nenechte se mýlit, Ani nadšení amatéři se nechali zahanbit. I jejich práce zazářili, a to nejen v posledním ročníku 2017. Podívat se na výběr některých prací můžete v galerii. Všechny vítězné i oceněné fotografie pak najdete na webové stránce  soutěže na adrese www.nikonsmallworld.com.

Od roku 2011 je otevřela ale i další kategorie. Určená je pro video a časosběrné záběry a nese název Nikon’s Small in Motion. O zajímavosti ani zde není nouze. Ostatně posoudit to můžete sami na dvou námi vybraných videích. Ostatní najdete jak jinak, než na stránkách soutěže. A na závěr snad ještě jednu malou poznámku. Účastnit se může skutečně každý, a tak pokud vás fotografie nebo i přiložená videa inspirovaly, zapište si do diáře tučným písmem datum 30. dubna 2018. To je totiž den, kdy se uzavírají přihlášky.

 

1. místo – AUTOR: Dr. Daniel von Wangenheim, Institut vědy a technologie Rakousko, Klosterneuburg, Rakousko NÁMĚT: Živé sledování rostoucího kořenového hrotu houseníčku rolního (Arabidopsis thaliana) v průběhu 17 hodin,

 

5. místo – AUTOR: Lisa Tran, Pennsylvánská univerzita, Fakulta fyziky, Philadelphia, Pennsylvania, USA NÁMĚT: Cholesterové krystaly z kapalných krystalů, které zapouzdřují vodní kapky.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu