V Brně začal veletrh hospodářských zvířat i antiveletrh s heslem „Zvíře není zboží“

Na brněnském výstavišti dnes začal veletrh Animal Tech, Národní výstava hospodářských zvířat i Národní výstava myslivosti. Spolu s veletrhem také celkem pět neziskových společnosti zahájilo protestní antiveletrh pod heslem „Zvíře není zboží“. Aktivisté protestují proti zacházení se zvířaty a shání podpisy pro petici za ukončení klecových chovů. 

Animal Tech je veletrhem určeným odborníkům zaměřujícím se na chov hospodářských zvířat. Jeho hlavními tématy je chovatelství, veterinární lékařství, genetika a také technologie a zemědělská technika pro „živočišnou výrobu“. Na Veletrzích Brno se koná od roku 2017 a pro letošní rok se rozšířil právě o poslední zmíněné téma, dříve prezentované na veletrhu TECHAGRO. 

Dnešního slavnostního zahájení veletrhu se účastnil i předseda vlády Andrej Babiš. Ve svém projevu poukázal na význam zemědělství. „Je potřeba ukázat, že zemědělství je pro nás důležité a hlavním cílem zemědělců je uživit naši populaci. Nejsme soběstační a měli bychom více myslet na příští generace, dostatek vody i další věci. Držím palce všem zemědělcům, aby se jim dařilo, protože pak se bude dařit nám všem,“ uvedl.  

Ministr zemědělství Miroslav Toman si ve svém projevu pochvaloval zejména vysokou úroveň českého zemědělství a chovatelství.  „Ministerstvo zemědělství podporuje živočišnou výrobu a jenom na péči o zvířata v letošním roce počítáme s dvojnásobkem peněz oproti loňsku. Minulý rok to bylo přes 300 milionů korun, letos již 800 milionů,“ řekl přítomným. 

Spolu s tím se před branou brněnského výstaviště konal i antiveletrh, protestující proti konání výstavy, která podle vyjádření organizátorů uvedeném v tiskové zprávě „reprezentuje současnou podobu živočišného průmyslu, který nebere ohledy na práva a potřeby hospodářských zvířat a vnímá je pouze jako komoditu.“ Za organizací stojí hned pět neziskových organizací, a to Anonymous for the Voiceless Brno, Extinction Rebellion Brno, Kolektiv pro zvířata, NESEHNUTÍ a OBRAZ – Obránci zvířat. Akce je reprezentována heslem „Zvíře není zboží“ a jejím cílem je upozornit na problematické aspekty intenzivního chovu. „Ve 21. století je čas přestat vnímat zvířata jako komodity. Jsou to živé bytosti s vlastními zájmy, které bychom měli jako moderní společnost v maximální možné míře respektovat.“ uvedl v tiskové zprávě Lukáš Novosad z organizace OBRAZ – Ochránci zvířat. 

Antiveltrh chce na problematické otázky poukazovat v sérii připravených happeningů. Například Organizace Anonymous for the Voiceless Brno chce před vstupem do areálu výstaviště prezentovat tzv. Kostku pravdy, která ukazuje život hospodářských zvířat ve velkochovech. Společně s jednotlivými akcemi probíhá také sběr podpisů pod celoevropskou kampaň za zákaz klecových chovů v Evropské unii. Veletrh i antiveletrh potrvají až do středy 15. května. 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu