Psí hospic na Blanensku pomáhá starým, nemocným a opuštěným psům

Stáří, zdravotní hendikep či týrání. Příběhy jsou různé ale vždy za ním stojí více či méně nešťastný osud chovanců psího hospice.

FOTO: Jaroslav Bobek

Psí hospic založila Eliška Vafková a již několik let jej provozuje v malé obci Bukovinka na Blanensku. Pečuje v něm o staré, týrané, nemocné, opuštěné či hendikepované psy, mnohdy vyhozené z množíren. Výrazně jí pomáhá manžel Martin Němčanský. Další čtyřnohé kamarády má na starosti Eliščina maminka v Brně-Žabovřeskách. Projekt s výstižným názvem „Dejte nám šanci“ přijala za svůj i spousta dalších přátel a kamarádů. V hospicu už se postarali o více než 300 pejsků, které jejich majitelé odložili nebo vyhodili. Vše financují sami nebo s pomocí darů od občanů a firem, z dobrovolných příspěvků, které lidé posílají na transparentní účet spolku.

Eliška Vafková hovoří s „psí mámou“ Miladou Váňovou ze společnosti Můj pes a já – oba bez domova.

„Nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou péčí se psům snažíme uzdravit rány na těle i na duši, snažíme se napravit to, co jiní pokazili,“ říká Eliška. „Psy učíme znovu věřit lidem. U nás nežijí v kotcích, jako v útulcích, ale společně s námi v našem domě. Chodíme s nimi na procházky do lesů, jezdíme na výlety, nonstop mají k dispozici ruce, které je hladí. Mnozí zažívají něco podobného poprvé v životě. Samozřejmostí je veterinární péče, kvalitní strava, socializace. Pro psy hledáme nejlepší domovy, aby mohli po uzdravení odejít z hospicu za novým životem. S těmi, kteří u nás dožívají, jsme až do konce jejich chvil.“

HAFparáda 2018 v brněnských Lužánkách.

Do hospicu mohou zájemci kdykoliv přijet, podívat se na pejsky, pomazlit se s nimi nebo je třeba vyvenčit…

S Eliškou, Martinem a jich přáteli se často setkáváme v Brně i na jiných místech. Společně se snaží získávat prostředky na provoz psího hospicu. Prodávají drobné upomínkové předměty, šíří osvětu, besedují s lidmi. Na letošní HAFparádě v brněnských Lužánkách se sešlo 112 adoptovaných pejsků. Komisař z agentury Dobrý den v Pelhřimově je nechal zapsat do České knihy rekordů. Podařilo se zde vybrat neuvěřitelných 36 tisíc korun. Budou použity na dokončení přestavby přípravny žrádla, skladu a karantény, aby psi měli co nejlepší komfort.

Eliška Vafková (vlevo) na HAFparádě 2018 v brněnských Lužánkách.

Ve dnech 26. a 27. října 2018, vždy od 12 do 19 hodin, se v sále Café Práh v brněnské Vaňkovce uskuteční charitativní blešák na podporu čtyřnohých obyvatel psího hospicu v Bukovince. Nabídne šperky, keramiku, oblečení, knížky, potřeby pro domácnost, kosmetiku, CD, DVD, hračky, potřeby pro zvířátka a mnoho dalšího. „Víme, že nezměníme svět, ale když se nám podaří změnit život alespoň několika psům, svět bude hezčí místo k životu,“ připomínají Eliška Vafková a Martin Němčanský. Přijďte podpořit jejich projekt. Pomůžete dobré věci – uděláte radost nejen sobě, ale i obyvatelům psího hospicu.

Share Button
Jaroslav Bobek
Novinář, editor www.brnozurnal.cz. Byl redaktorem okresních novin Jiskra, krajského deníku Rovnost, redaktorem a moderátorem Československé televize Brno, pracoval v brněnském vydavatelství KIRA. Je místopředsedou Syndikátu novinářů ČR.