Procházka vesmírem

V rubrice „Jedním okem“ se dnes podívám – dosud netradičně – na mnohem novější snímek. Pořízen byl v roce 2006 a nás zaujal především svojí neopakovatelnou atmosférou. Ostatně atmosféra na ní skutečně zobrazena je, a to i ta zemská. 

FOTO: NASA

Snímek zachycuje amerického astronauta Roberta Curbeama pracujícího na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spolu se svým kolegou, švédským fyzikem a astronautem Christerem Fuglesangem strávili ve volném prostoru 6 hodin a 35 minut. Na ISS přiletěli oba jako členové letu STS-116 v raketoplánu Discovery  spolu s další Amaričankou Joanou Higginbothamovou. Jejich úkolem bylo pokračoval ve stavbě ISS a připojit segment P5 při prvních ze čtyř výstupů do volného prostoru.

Robert Curbeam byl do vesmírného programu vybrán v prosinci roku 1994 a absolvoval celkem tři lety. Během afro-amerického týdne v roce 2007 jej i s jeho kolegyní z letu STS-116 Joan Higginbothamovou vyznamenal tehdejší prezident George W. Bushe ml. a ocenil jejich práci. A proč právě při příležitosti afro-amerického týdne? Oba jsou totiž Afroameričané.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu