Pro vodu si Švýcaři zalétli do Francie

Švýcarská armáda provedla v několika posledních dnech neobvyklou operaci. Vrtulníky přelétla švýcarsko-francouzské hranice a odebrala vodu z jezera Les Rousess. Ta byla následně dopravena žíznícím krávám farmářů ve Švýcarsku. Operace vyvolala ostrý spor s místními úřady, které tento postup označily za nelegální.

 

Odborníci již řadu let varují, že budoucnost může být ve znamení boje o vodu. A letošní vlna veder a sucha jako by jejich slova potvrzovala.  Není se tak čemu divit, že situace vyvolala roztržku mezi sousedícími regiony. Švýcaři tímto krokem sledovali úsporu nákladů. Nejbližší obdobný vodní zdroj na švýcarské straně je vzdálen natolik, že by každý let vyžadoval o 15 minut delší čas a tím i vyšší náklady na palivo.

Odběr vody měla povolit vláda

Švýcarská strana tvrdí, že o souhlas k odběru vody požádala, a to přímo francouzskou vládu. Ta měla operaci posvětit. Kontroverzní však je, že obyvatelé k jezeru přilehlé stejnojmenné obce mají již tři týdny přísný zákaz vodu z povrchových zdrojů čerpat. Ze samotného jezera tak nemohou vodu využívat ani místní zemědělci. Švýcaři přitom měli odebrat během několika letů okolo 53 tisíc litrů.

Vesnice tak slovy svého starosty Bernarda Mameta, který se vyjádřil pro deník Neue Zürcher Zeitung,  žádá odškodnění. “Nebylo to s naším vědomím, a to i přesto, že jezero vlastníme”,  prohlásil v rozhovoru. K jeho požadavkům se Švýcarsko dosud nevyjádřilo. Za vzniklou situaci se však již v úterý omluvilo. 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu