Další zvířecí druh krok před úplným vyhynutím

V ZOO Dvůr Králové zemřel jeden z posledních pěti dosud žijících nosorožců tuponosých severních, samice Nabiré. Stalo se tak v pondělí večer v důsledku prasklé cysty. Šance na přežití tohoto vzácného druhu se tak opět výrazně snížila.

rhino-443216_1280

„Jde o těžko popsatelnou ztrátu,” prohlásil ředitel královehradecké zoo Přemysl Rabas, “její smrt je především symbolem katastrofického úbytku nosorožců v důsledku nesmyslné lidské chamtivosti”. Nosorožci jsou totiž obecně loveni pro svoji rohovinu, která je v mnohých zemích považována za afrodiziakum. Připomněl také, že se tím další zvířecí druh přiblížil úplnému vyhubení.  

Samice Nabiré, která se narodila v roce 1983, byla teprve druhým nosorožcem tohoto druhu odchovaným v zajetí. Jedinou zoologickou zahradou, které se rozmnožení podařilo je právě ZOO Dvůr Králové. Naposledy se tak však stalo v roce 2000. Od té doby jsou další pokusy zatím marné. Nepomohl ani přesun čtyř nosorožců do keňské rezervace Ol Pejeta. Odborníci doufali, že přirozené prostředí přinese kýžený úspěch. Přes zlepšení zdravotního stavu k zabřeznutí nedošlo. Na konci minulého roku proto byli nosorožci vyšetření, zda jsou schopní přirozené reprodukce. Již předběžné výsledky však nevyzněly nijak optimisticky.

Šance zde stále je

Odborníci se však stále nevzdávají nadějí. Pomoci by mohlo umělé oplodnění. I když dosud nebyly pokusy v tomto směru úspěšné, věří že je to možná. Pomoci by mohlo odebrání vajíčka jedné ze samic v Ol Pejetě a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu