Pražská ZOO má nový přírůstek do rodiny orangutanů

Pražská ZOO se dnes mohla těšit ze vzácného nového přírůstku. Mawaře, samici orangutana sumaterského, se v dopoledních hodinách narodilo mládě.

FOTO: Miroslav Bobek / ZOO Praha

Matka Mawar se o své mládě zatím úzkostlivě stará. Ven na podzimní slunce jej sice vzala, ale odháněla od něj i svojí zvědavou starší dceru Diri. Bylo tak možné jen několik hodin staré mládě vyfotit. „První fotografii mláděte, ještě neoschlého, pořídil krátce po porodu mobilem a z dálky vrchní chovatel Martin Vojáček. Odpoledne však orangutani – včetně Mawar s mládětem – vyšli z „ložnic“ do expozice v Indonéské džungli. Ve slábnoucím podzimním světle tak bylo možné z ochozu, zpoza pletiva a částečně i rostlin, udělat první snímky našeho orangutaního přírůstku. Mládě již začalo pít a Mawar se o něj dobře stará, alespoň prozatím,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha.

Novorozené mládě je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě,

Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha

Chovatelé tak prozatím věří v úspěšný odchov. Výjimečné by to bylo už jen pro původ malého orangutana. „Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého Pagyho teprve o prvního. Současně je nově narozené mládě prvním vnoučetem našeho slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody. Přestože byl Kama odchováván uměle – chovatelka paní Gottfriedová ho dokonce vozila v kočárku –, měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, jenž se dnes stal otcem. Ano, uznávám, že je to spletité, ale tento rodokmen má svůj význam: Novorozené mládě je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě,“ osvětlil rodokmen mláděte Miroslav Bobek.

Orangutani sumaterští (lat: Pongo abelii) žijí jen na jednom místě, na indonéském ostrově Sumatra. Náležejí mezi tří druhy orangutanů. V přírodě jsou kritický ohroženým druhém, který ve své domovině čelí úbytku přirozeného prostředí.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu