Nezabíjejte orly skalní v Norsku, vyzývají norští ornitologové

Norská ornitologická společnost vyzvala k podepsání mezinárodní petice proti lovu orlů skalních v Norsku. Tamnější parlament jejich odstřel schválil před několika dny. Má snížit ztráty chovatelů ovcí a sobů. 

FOTO: Peter Dargatz / Pixebay.com

Podle rozhodnutí norského parlamentu bude moci být zastřeleno až 200 skalních orlů. Upozornila na to Česká společnost ornitologická s odkazem na informace Hnutí Duha a Norské ornitologické společnosti. Rozhodnutí přitom označuje ze “bezprecedentní průlom do ochrany přírody”. Norští ornitologové v reakci na rozhodnutí připravili mezinárodní petici. Doufají, že tak přimějí zákonodárce změnit jejich postoj.

Norský parlament přitom tímto krokem vyhověl opakovaným žádostem ze strany chovatelů ovcí a sobů. Jehňata a mláďata sobů se totiž často stávají obětmi predátorů. Orla skalního pak chovatelé označují za jednoho z hlavních pachatelů. S tím ale ornitologové nesouhlasí. “Orli skalní nejsou zásadním problémem pro norské chovatele, ale stali se z nich obětní beránci. I kdyby byly vyhubeni všichni orli skalní v Norsku, snížení ztrát ovcí a sobů by bylo prakticky zanedbatelné,” tvrdí ornitologové ve své petici. A nesouhlasí ani s tvrzením, že jsou orli v Norsku přemnoženi. “Populace orlů skalních je stabilní a nemůže být o moc větší,” dodávají a upozorňují, že orel skalní je důležitým prvekm přírody a jeho odstřel, stejně jako regulaci dalších dravých ptáků, označují za nepřijatelnou 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu