FOTOREPORTÁŽ: Kamčatské medvídě z brněnské ZOO je kluk

Možná si ještě vzpomenete na mládě kamčatského medvěda narozené v brněnské ZOO na konci ledna. Ale až dnes jej můžete i vidět. Matka Kamčatka totiž celé čtyři měsíce ukrývala svého potomka před chovateli i návštěvníky.

FOTO: ZOO Brno

Pro porod si tentokrát nevybrala porodní box, ale brloh vyhloubený samcem Jelizarem ve volném výběhu. Jemu samotnému však po narození mláděte dala nekompromisně najevo, že jej v blízkosti mláděte nechce. A nejinak tomu bylo i s ošetřovateli. Teprve po dlouhých třech měsících se nesměle ukazovala s mládětem v okolí brlohu. A v druhé části expozice s bazénem je možné dvojici zahlédnout až v těchto dnech.

„Chovatelé se pokoušeli v posledních dvou týdnech nalákat Kamčatku do zázemí, aby mohl mládě prohlédnout veterinář. To se nám podařilo na konci minulého týdne, kdy se samice nechala zlákat vůní oblíbených ryb a navštívila zázemí. Využili jsme příležitosti, mládě oddělili od matky, zvážili, naočkovali a zjistili, že je to opět sameček. Teď se pokusíme spojit celou rodinu dohromady a doufáme, že Kamčatka dovolí Jelizarovi podílet se na výchově,“ říká kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Jméno zatím medvědí kluk nemá. Zvolí jej návštěvníci ze tří návrhu: Bolek, Bruno nebo Hugo. Hlasovací box je umístěn v Kamčatské chalupě naproti medvědího výběhu, a to až do 3. července letošního roku.

Kamcatka_a_mlade2-uprava-800

Od maminky se malé medvídě zatím nehne

Kamcatka_a_mlade4-uprava-800

Mazlení s ní je totiž nejlepší.

Kamcatka_a_mlade3-uprava-800

Pokud tedy neruší „otravní“ fotografové.

Jelizar2-uprava-800

Ošetřovatelé doufají, že se do výchovy zapojí i otec Jelizar

Jelizar1-uprava-800

Ten se zatím drží opodál a užívá si dobrot.

Share Button
AKIKO magazín