Holandsko možná zakáže prodej aut se spalovacím motorem

Zákaz prodeje automobilů s konvenčními benzínovými a naftovými motory? Že jde o příliš vzdálenou budoucnost? Omyl. Tento plán může být v Holandsku realitou již od roku 2025. Dolní komorou parlamentu takovýto návrh prošel a míří do Senátu. 

FOTO: Kamil Červinka

Za návrhem stojí vládní strana PvdA ( Strana práce ), která je nejmladším členem stávající vládní koalice. Ve svém původním návrhu požadovali dokonce úplný zákazem automobilů se spalovacím motorem. Tento požadavek byla však stažen a podle schváleného znění by vozy se spalovacími motory mohli zůstat v provozu i po tomto datu. A to až do konce jejich funkčnosti. Země by se však současně měla snažit zabránit prodeji nových automobilů a vytvářet podmínky k plné “elektrifikaci” holandských silnic.

“Jsme ambiciózní, jiné strany takové nejsou,” prohlásil předseda strany PvdA Diederik Samson. Nepřímo tak upozornil na kritiku návrhu ze strany opozičních, ale i koaličních stran. Právě vládní partner PvdA, středopravicová VVD označila plán ústy svého předsedy Halbeho Zijlstra za “nerealistický”. Znepokojen je pak především tím, zda současné znění není v rozporu s povinností země snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů. 

Návrh však rozhodně není bezdůvodný. Holandsko, které si mnozí představí jako zemi zelených pastvin plných krav nebo pestrobarevných lánů tulipánů, patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Evropě. Ve své studii to nedávno potvrdila tspolečnost Delotte. V energetickém mixu země zabírá energie získána z plynu a ropy více než 80 procent. Deset procent připadá na tuhá paliva a na obnovitelné zdroje zbývá necelých pět procent.

Ani stávající zájem o elektromobily není výrazný. Prodeje se stále drží pod deseti procenty. Pokud však návrh projde i Senátem, je pravděpodobné, že se poptávka po automobilech s alternativními druhy pohonu – kam patří elektromobily i vodíkem poháněné automobily – výrazně zvýší.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu