Do hloubi zvířecí duše

Divoká zvířata se pro něj stala celoživotní vášní. Jezdí po světě, fotografuje je ale také léčí. Řeč je o Franciscusi Scheelingovi australském veterináři a fotografovi divoké přírody. Na svých fotografiích zachycuje neopakovatelné okamžiky života i jeho rozmanitost. A jak sám říká, jeho profese veterináře mu přitom výrazně pomáhá. 

FOTO: Franciscus Scheelings TRANSLATED: Jana Kadlčíková

Nejdříve vystudoval veterinární lékařství. Promoval v roce 2003 a hned na to se pustil i do postgraduálního studia. Od počátku své kariéry se přitom věnuje výhradně divoce žijícím druhům zvířat. Dnes patří mezi uznávané odborníky v léčbě australských druhů zvířat a plazů. A ve svém studiu pokračuje i nadále. Nyní si své vzdělání doplňuje dalším postgraduálním studiem, zaměřeným tentokát na zdraví mořských želv. Divoká příroda jej ale láká i jinak. Na svět se dívá také okem fotografa. “Vážněji jsem začal s fotografováním v roce 2011 a od té doby všechny své prázdnin věnuji fotografickým výpravám za volně žijícími zvířaty,” odkrývá své fotografické začátky Franciscus Scheelings. Australie je ostatně pro takovéto výpravy jako stvořená.

Ale i tak je nejoblíbenějším místem pro Fanciscuse Afrika. Navštívil ji již několikrát a jak sám říká, lákalo jej fotografování slonů a také velkýcjh koček. Oblíbeným fotografickým objektem jsou pro něj však především chameleoni. “Kdybych měl až do konce života fotit jen chameleony, byl bych šťastný“, usmívá se. Láska k plazům a především pak k chameleonům je v jeho tvorbě ostatně patrná. Potvrzuje to i jeho osobní logo, které zobrazuje právě chameleona. A vzhledem k tomu, že v přírodě nabývá tento konkrétní druh mnoha roztodivných podob, nebude mít Franciscus nikdy o náměty nouzi.

A jak mu pomáhá jeho profese veterináře právě při fotografování? V tom má jasno.”Myslím, že mi moje práce jako veterináře dává jedinečný pohled na zvířata, která fotografuji. Cítím, že lépe chápu jejich chování a mohu tak snázeji předvídat, jak budou reagovat v určitých situacích a já tak mohu čekat na ty nejlepší záběry”. Stejně jasně vnímá i svoji budoucnost. “Mým cílem je stát se profesionálním wildlife fotografem na plný úvazek a zvyšovat mými snímky povědomí o problematice ochrany přírody”, říká s vážnou tváří.

A malou “ochutnávku” jeho snímků jsme připravili i pro vás. Nechybí v ní jeho oblíbení plazi, sloni ani velké kočky.  Ještě více snímků najdete na jeho webu.

IMG_7319

Ramanantsoa's leaf chameleon (Brookesia ramanantsoai)

Black-backed jackal (Canis mesomelas)

099A0381

099A2447 2

099A7740


11412056_452601331577801_8413600886315201952_o

Franciscus Scheelings

Vzdělání:

University of Melbourne – veterinárná lékařství

Praxe:

ZOOS Victoria
Monash University – School of Biological Sciences – PhD studium

http://www.wildvetphotography.com

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu