Zemětřesení přispělo k odhalení aztéckého chrámu uvnitř pyramidy

Nečekaný nález čekal na archeology v Mexiku. Zemětřesením poničená pyramida pod sebou ukrývala chrám jednoho z aztéckých národů.

FOTO: Institute of Anthropology and History (INAH)

Zemětřesení o síle 7,1 Richterovi stupnice. Právě to bezmála před rokem, konkrétně 19. září, udeřilo v Mexiku. Zemřelo při něm téměř 370 lidí a způsobilo i značné materiální škody. Mimo jiné i na archeologických památkách.  Jak se ale ukazuje, i taková tragédie může přinést něco pozitivní. Poškozena totiž byla i pyramida v oblasti Teopanzolco ležící v jižní části Mexika. Při její rekonstrukci a zkoumání ale archeologové objevili zcela nečekaně základy chrámu, na němž byla pozdější pyramida postavena. O odhalení se postaral radar, který pro zjištění strukturálních změn starověké stavby vědci z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) použili. „Přes to všechno, co zemětřesení způsobilo, musíme být vděční, že tento přírodní jev odhalil tuto tak důležitou strukturu, která změnila datování tohoto archeologického naleziště,“ uvedla podle serveru Gizmodo na tiskové konferenci Isabel Campos Goenagaová, ředitelka centra Morelos patříci pod INAH.

Hlavní stavby v oblasti Teopanzolca, tedy včetně pyramidy, datují historici zhruba do třináctého století našeho letopočtu. Spadají tak do postklasického období aztécké kultury, kterou historici ohraničují lety 1200 až 1521, kdy Aztékové podlehli španělským dobyvatelům. Nově nalezených chrám pak vznikl zřejmě v letech 1150 až 1200 a je příkladem ranné fáze. Jeho staviteli byli příslušníci kultury Tlahuica, jednoho z aztéckých národu žijících v Mexiku. Na místě se vedle základů chrámu s rozměry 4 x 6 metrů ukrývaly další nálezy od keramiky až po kadidlo. Mezi zdmi chrámu byl pak odkryt také zbytek sloupu zdobený štukem. Podobně byly vyzdobeny zřejmě i vnitřní zdi chrámu. Intenzivní vlhkost však téměř vše zničila. Archeologům se ale přesto podařilo několik vzorků odebrat a nyní jsou podrobovány laboratornímu zkoumání.

Archeologické práce i následný výzkum zaberou ještě mnoho dalšího času. Na konečný výsledek si tak budeme muset počkat. Již nyní je ovšem pravděpodobné, že se představa o životě v aztécké společnosti poněkud změní. Další čas zabere rekonstrukce samotné pyramidy, jejíž jádro je podle vyjádření odborníků zemětřesením značně pozměněno.

 

 

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu