Zachraňme Řecko!

Není snad nikdo v Evropě, kdo by si nevšiml nesnází Řecka se splácením jeho astronomického dluhu. Věřitelé i představitelé tvrdě narazili na neústupnost řecké vlády premiéra Tsiprase, která ale podle některých názorů již neměla kam ustoupit. Uzavřené jsou řecké banky a omezeny výběry z automatů. Volání po záchraně Řecka teď ale zaznělo Evropou. Bohužel ne z úst politiků ani finančníků. Se splácením se rozhodl pomoci Brit Thom Feeney. Ne ze své vlastní kapsy, ale za pomoci portálu Indiegogo. A jeho výzva nezůstala bez odezvy. 

Indiegogo se běžně využívá pro zajištění finančních prostředků na nejrůznější technologické, kulturní či jiné projekty nebo neziskové iniciativy. Podobně jako známější Kickstarter. Feeney se jej ale tentokrát rozhodl použít na získání peněz na úhradu jedné splátky řeckého dluhu. Ta činí celkem 1.6 miliardy Euro a její neuhrazení by vedlo k bezprostřednímu bankrotu země.

Britův nápad se ale setkal s velkou odezvou. Vždyť ještě kolem třetí hodiny odpoledne přispěli lidé sumou zhruba 78 tisíc Euro. O šest hodin později, konkrétně ve 21:20 už činila vybraná částka 300 712 Euro a každou vteřinou roste. Zájem je dokonce takový, že způsobuje problém s načítáním stránek i projektu samotného.

Přesto je pravděpodobné, že se potřebné množství finančních prostředků získat nepodaří. Vždyť i uvedená suma není ani procentem, ba ani jedním promilem dané splátky. Peníze tak zřejmě přispěvatelé dostanou zpět. Indiegogo totiž pracuje se zásadou, že se peníze buď vyberou všechny nebo se ty již vybrané vrací.

I pokud by k takovémuto scénáři došlo, je to jasná zpráva politikům od občanů evropské unie. Ty mnozí viní z toho, že se již svým voličům příliš vzdálili. A také, že neprováději reformy, které jsou skutečně potřebné. O to výmluvněji vyznívá věta doprovázející projekt Thoma Feeneye “Bye the people for the people” (pozn. red. Od lidí, pro lidi.).

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu