Ve tmě se na jednu hodinu ocitne řada českých i světových památek i domácností. Proběhne „Hodina Země“

Náměstí a radnice v Hodoníně, kostel pany Marie Pomocnice v brněnských Žabovřeskách nebo radnice a kostely ve Vyškově. To jsou jen některé z obcí a památek, které již zítra, v sobotu 25 března, pohasnou.  Stane se tak v rámci Hodiny Země, mezinárodní akce, která má za cíl upozornit na problematiku globálního oteplování. 

„Zhasnutím světěl chceme vyslat jasný signál – člověkem způsobené klimatické změny jsou problém, o kterém víme, ale také se chceme aktivně podílet na jeho řešení,“ píše se na oficiálním webu www.hodinazeme.cz. Provozuje jej ekologický institut Veronica, který je koordinátorem happeningu. V letošním roce, kdy den konání připadl právě na nadcházající sobotu se města, památky, firmy či domácnosti ponoří do tmy od 20.30 do 21:30.

Poprvé se přitom „Hodina Země“ uskutečnila roku 2007, kdy světla zhasla na světoznámé budově australské opery v Sydney. Cílem organizátorů bylo upozornit na dopady lidské činnosti pro planetu a problematiku globálního oteplování. Akce ale získala velmi rychle na popularitě a rozšíříla se do 170 zemí světa. V letošním roce by tak mělo zhasnout více jak 12 000 památek na celém světě a uskutečnit se na 600 000 přidružených akcí, uvádí se v tiskové zprávě ekologického institutu Veronica..

„Heslem Hodiny Země je „hodinou to jen začíná“ a měla by ideálně sloužit jako nástroj ke zviditelnění konkrétního tématu či kauzy,“ říká Radka Matějíčková, z ekologického institutu Veronica. „Skrze ní je důležité zvyšovat povědomí o souvisejících tématech, klimatická změna je problém a všichni se musíme zapojit, abychom zmírnili její dopady.“

Česká republika se happening zúčastňuje již od roku 2010 a dosud se zapojilo na 150 měst a obcí. Vedle již zmíněných je to například Praha, které zhasne Petřínskou rozhlednu nebo Jihlava, v jejímž centru pohasnou památky zcela.

Svoji podporu ale vujadřují také firmy a jednotlivci. Celý seznam naleznete na webu www.hodinazeme.cz, kde je k dnešku přihlášeno na sedmdesát firem a více jak 130 domácností. Přihlásit se přitom může doslova každý. „Zdaleka to ale není výčet celý,“ upozorňuje Matějíčková, „na webu jsou jen ti, kteří se zde sami zaregistrovali a tak zůčastněných je pravděpodobně mnohem více.“ K tomu, aby kdokoliv zhasnutím světel na hodinu či i více akci podpořil totiž registrace potřeba není.

Ne každý ale vlivu člověka na globální oteplování věří. Diskuze o tomto tématu je stále bouřlivá. Nepopiratelné však je, že náš životní styl negativně dopadá na naše okolí. Vždyť celých 41% obojživelníků, 13% ptáků a přes 25 procent savců čelí vyhynutí mnohdy právě díky lidské činnosti. A i když jde jen o „začátek“, jak organizátoři upozorňují, má smysl se nad dopady našeho chování zamýšlet.

Budete sledovat zhasínání památek, měst nebo i firem? Máte v plánu účastnit se některé z přidružených akcí? A nebo si jen doma uděláte černou hodinku? Natočte to na video nebo udělejte zajímavý snímek a pošlete do naší redakce. Videa i fotografie z celé republiky pak zveřejníme na našem youtube kanálu. Posílat je můžete na email redakce@akiko.cz

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu