V ZOO Ostrava se narodilo mládě kriticky ohroženého lemura mongoz

V loni na podzim se ostravská zoo rozrostla o samici kriticky ohroženého  lemura mongoz a letos v dubnu přišlo překvapení. Porodila svého třetího potomka.  Jde přitom o prvního lemura tohoto druhu odchovaného nejen v ZOO Ostrava, ale na českém území vůbec. 

FOTO: Jana Kanichová / ZOO Ostrava

Mládě přišlo na svě 5. dubna. K veřejnosti se zpráva dostala až dnes, kdy ji oficiálně zoo oznámila. Ještě včera totiž lemuří rodinka se svým novým přírůstkem pobývala v zázemí na jednom z osmi ostrovů vybudovaných pro chov lemurů. Teď už ale mají přístup do celého areálu určeného, a tak je mohou vidět i návštěvníci. Obrnit se ale musí velkou trpělivostí. Potomek se totiž zatím drží hlavně na matčině těle, obtočený kolem jejího pasu.

Třináctileta matka se o něj zatím pozorně stará. Do Ostravy přišla ze ZOO Le Pal ve Francii a odtud má již zkušenosti s výchovou dvou předchozích mláďat. V obou případech šlo o samečky. Pohlaví jejího třetího potomka zatím známo není. Pohlaví mláděte zatím neznáme a nebudeme znát minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se rodí zbarvená jako samice, teprve v 6-8 měsících se maska změní podle pohlaví,“ vysvětluje vrchní chovatelka Jana Kanichová. Chovatelé ale doufají, že jde o samičku. Těch je totiž v evropských zoologických zahradách velmi málo. Z celkové populace padesáti jedinců je samiček pouhých 18, a to stačí na sestavení 16 chovných párů. V posledních pěti letech se ale mláďata narodila jen čtyřem z nich. Dvě z nich hynula a odchovat se tak podařilo jen čtyři. O to větší je chovatelský úspěch ostravské zoo. Jakýkoliv přírůstek je totiž cenný pro zachování tohoto kriticky ohroženého druhu.

Lemur mongoz

FOTO: Pavel Vlček

Populace lemura mongoz ( lat. Eulemur mongoz) bohužel klesá. V Červeném seznamu je už nyní označen za „kriticky ohroženého“ a ani populace chovaná v lidské péči není příliš velká. Přirozeně tento druh obývá suché opadavé lesy či pralesy v severozápadní části Madagaskaru. Jejich výskut je ale velmi fragmentovaný a tento problém se i nadále zhoršuje. Může za to řídkost samotných lesů, na nichž se neblaze podepisuje kácení a vypalování za účelem vytváření nových pastvi, a také kvůli produkci dřevěného uhlí.  Svoji roli přitom hraje i lov. A to i na Komorských ostrovech, kam byl lemur mongoz v minulosti uměle vysazen, a  kde ještě donedávna požíval vyšší ochrany. V poslední době je ale stále více vnímám jako škůdce. Zvrátit tento trend se snaží ochránci i zoologické zahrady. Ty se pokoušejí vytvořit co možná nejživotaschopnějších záložních populací pro případ, že by ve volné přírodě došlo k úplného vyhubení. Pomáhají však i na samotném Madagaskaru, a to včetně Zoo Ostrava. Ta je od roku 2005 členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů). Na Madagaskaru pomáhá tato organice zaštiťovat ochranářské a výzkumné aktivity a přispívá tak k záchraně nejen lemurů, ale i dalších endemických druhů zvířat a rostlin. Mnohé z nich se totiž jinde na světě nevyskytují. 

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu