FOTOREPORTÁŽ: V plzeňské zoo dnes pokřtili lvíčka Baqira

V Plzni byl dnešní den ve znamení křtin mladého lvíčka. Dostal jméno arabské jméno Baqira, které znamená „oblíbený“ nebo „blízký srdci“.

FOTO: ZOO Plzeň

Sameček lva berberského se narodil 3.11.  2017 v 7 30 ráno samici Neyle, pro kterou to byl první porod. Matka a vše zvládla bez problému. Lvíček je odchován zcela přirozeně. Malé lvíče se tak, jak říká jeho jméno, těší vélké oblibě návštěvníků i médií, kterých se na jeho dnešních křtinách sešlo skutečně hodně. Kmotrem se mu pak stal Jan Volný, poslanec Parlamenetu ČR.

ZOO Plzeň chová lvy s přestávkami již od roku 1940. Toto je ale první zde narozený lev od počátku 70 let minulého století, a první lev berberský. Ty chová zahrada od roku 2002.

Lva berberského již ve volné přírodě bohužel nenajdeme. Byl zcela vyhuben a od úplného vymření jej zachránil jen soukromý chov marockého krále. Dnes jej můžete vidět také v asi třiceti zoologických zahradách po celém světě. Nejde však již o čisté lvy berberské, neboť z důvodu zachování genové různorodosti docházelo v minulosti ke křížení s dalšími poddruhy. V ČR můžete tato vznešená zvířata vidět mimo ZOO Plzeň také zahradách v Liberci, Hodoníně, ve Dvoře Králové a v Olomouci. Posledně jmenovaná ZOO Olomouc přitom patří u nás k nejúspěšnějším zahradám, co do odchovu tohoto lva. Na svět zde přišlo již devatenáct lvíčat.

Share Button
AKIKO magazín