V Doupovských horách zaznamenali výskyt divoké kočky

V české krajině se zřejmě opět objevila divoká kočka. Tentokrát ji zaznamenala fotopast ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku. Zda jde opravu o kočku divokou by měli potvrdit ještě další pozorování, a také sběr biologického materiálu.

FOTO: Vojenské lesy a statky ČR

Zatím poslední výskyt divoké kočky potvrdily Vojenské lesy a statky ČR (VLS) spravující tuto lokalitu s tím, že bližší určení místa výskytu sdělovat nebudou. „Mohu potvrdit, že fotopast v honitbě Hradiště v rámci projektu zkoumání druhové rozmanitosti fauny v Doupovských horách zachytila výskyt šelmy.  Podle obrázků se jedná velmi jednoznačně o kočku divokou, nyní se ještě pokusíme zajistit srst, abychom výskyt definitivně potvrdili,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel VLS Petr Král. Výskyt divoké kočky v České republice je velmi vzácný. V minulosti byla tato šelma na našem území vyhubena a dosud k nám proniká jen sporadicky z okolních zemí jako je Německo, Polsko, Rakousko nebo i Slovensko. Doupovské hory se svými listnatými lesy jsou pro tento druh šelmy přirozeným, a tedy i vhodným prostředím.

Fotopasti jsou umístěny v oblasti v rámci monitoringu diverzity živočichů v této lokalitě. První výskyt divoké kočky byl zaznamenán již 27 . května. Jedná se zřejmě o kocoura a podle dne, kdy se poprvé prošel před objektivem kamery dostal i jméno. Lesníci spolu s biologem Jiřím Sochorem zajišťujícím monitoring jej pojmenovali Valdemar.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu