V Brně se představí výstava „Ukradená divočina“

Brněnská ZOO připravila pro širokou veřejnost unikátní výstavu „Ukradená divočina“. Upozorňuje na stále aktuální problém nelegálního obchodu s ohroženými zástupci, fauny i flóry a trofejemi. 

„Kupuješ? I ty máš na rukou krev“, čteme na jednom z vystavených plakátů,  kde si dáma v kožichu prohlíží své zakrvácené ruce. Takovýto pohled vyvolává zcela jistě emoce a na ten tato výstava sází.  Stejné heslo nacházíme i na dalších plakátech a kolem nich je ukázka toho, co vše se může ocitnout doma v šatníku, či v něčí sbírce trofejí. Ať již je to kůže zebry, nebo vycpaný kajman brýlový, připomínají tyto exponáty lidskou neúctu k životu i lhostejnost. 

Ilegální obchod se zvířaty i faunou není jen otázkou pytláctví či nadměrného lovu, jak se návštěvníci této výstavy mohou přesvědčit. Přispět k němu lze i mnohem nevinnějším způsobem, například koupí exotického suvenýru z dovolené, nebo tím, že si dopřejí neméně exotický gurmánský zážitek. Mnohdy si totiž lidé neuvědomují, že jde o výrobky z ohrožených nebo i chráněných druhů zvířat. A jak je patrno i ze statistik celní správy, nemusí to být bez následků. I do ČR si totiž občas přivezou lidé z dovolené předměty, s nimiž je obchodování zakázáno a sami se tak dostanou do nezáviděníhodné situace hned na letišti. Ostatně je expozice věnovaná především Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, tzv. CITES. Ta má za cíl ochranu ohrožených druhů živočichů a rostlin před vyhubením z důvodu jejich nadměrného komerčního využívání. 

Jak přitom zakladatelé projektu uvádějí na svém webu ukradenadivocina.org, je „ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat“.  Dodávají přitom, že nejde ani zdaleka pouze o problém Asie, Afriky či Ameriky, ale i celé Evropy včetně ČR. Výstava Ukradená divočina poodkrývá dosud často přehlížená fakta a ukazuje celou problematiku v novém světle. Jde o unikátní a skutečně dosud nejkomplexnější kampaň tohoto druhu v u nás.  

V Brně mohou lidé výstavu navštívit na ulici Radnická 6, a to každý den od 10 do 18 hodin. Jednotné vstupné je 50 korun. Přístupná bude nejméně do konce července tohoto roku.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu