Robert Capa

Fotografie z vylodění spojenců na plážích Normandie zná snad každý, avšak jméno fotografa už ne. Jen málo lidí ví, že jím byl Robert Capa, který za snímek nakonec položil i život.  

Rozmazané, přesvětlené nebo naopak tmavé, ale plné emocí. Takové jsou Capovi fotografie z vylodění na pláži v Normandii ze dne 6. 6. 1945. Americký fotograf maďarského původu Robert Capa, se spolu s vojáky vylodil v první vlně útoku a vytvořil několik desítek snímků. Uchovalo se jen jedenáct z nich. Zbytek byl zničen při vyvolávacím procesu. 

Robert Capa, ještě jako Endre Ernő Friedmann, se narodil 22. října 1913 v Bukurešti, v tehdejším Rakousku-Uhersku. Odtud ale musel brzy odejít kvůli politickým represím. Zakotvil v Berlíně, kde se poprvé setkal s fotografií, když začal pracovat v agentuře Dephot jako technik v temné komoře. V Berlíně publikoval i první snímky, a to z přednášky Lva Trockého. 

Ani v Berlíně mu ale nebylo souzeno zůstat dlouho. Nástup Adofa Hitlera předznamenal jeho odchod do Paříže, kde se seznámil s Gerdou Pohorylles, válečnou fotografkou známou a budoucí partnerkou, známou spíše jako Gerda Taro. Až zde se ve skutečnosti „zrodil“ Robert Capa, jméno, které společně Endré a Gerda vymysleli i s historkou, že jde o slavného amerického fotografa náhodou pobývají ve Francii. 

Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko.

– Robert Capa – 

S Gerdou se účastnil španělské občanské války. V ní se Robert Capa proslavil skutečně. Jeho fotografie španělského republikánského vojáka padajícího po zásahu kulkou se stala snad nepřetiskovanějším snímkem všech dob. Pořídil ji 5. září 1936. A i když dodnes se diskutuje o tom, zda nešlo o snímek aranžovaný, na její popularitě ani slávě jejího autora to neubralo. O necelý rok po pořízení tohoto snímku nelezla ve Španělsku Gerda Taro 27 července 1937 smrt. 

Zasažený republikánský voják padá k zemi. 5. září 1936, Španělsko

S postupem fašismu se Robert Capa přesunul do USA, kde použil stejnou taktiku jako dříve ve Francii. Jen tentokrát vystupoval jako slavný francouzský fotograf. Se spojeneckými vojsky se dostal zpět do Evropy a jak už víme, i na pláže v Normandii. A jak pro něj bylo typické, byl v první linii. Sám totiž vždy říkal, že „nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko“. Za války i po ní, v dalších válečných konfliktech, nafotil mnoho jiných nezapomenutelných snímků, v nichž nacházíme vždy velmi silné emoce. Ty poslední udělal v Indočíně, v první válce ve Vietnamu. Tady se i on sám dostal až příliš blízko. Dne 25. května u města Thai Binh v dnešním Vietnamu šlápl na minu a zemřel. 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu