Putovní výstava kosmonautiky láká do Brna

Milovníci kosmu mají  jedinečnou šanci vydat se do Brna. Právě sem totiž zavítala světová výstava kosmonautiky Cosmos Discovery.

FOTO: NASA

Cosmos Diskovery je největší evropskou výstavou o kosmonautice, která vznikla v roce 2016 a svoji permieru měla v nedaleké Bratislavě. Do České republiky zavítala vůbec poprvé a návštěvníci se mají rozhodně na co těšit. Rozprostírá se na téměř třech tisících čtverečních metrech brněnského výstaviště a nabízí více než 200 exponátů. Pocházejí jak z amerického tak i sovětského a později ruského kosmického programu. A mnohé se z vesmíru skutečně vrátily.

Velkým tahákem celé výstavy je také nosná vícestupňová raketa Saturn 5, která se používala v programu Apollo. Na orbit tak vynesla i slavnou misi Apollo 11, která jako první dostala člověka na Měsíc. Spolu s raketou je k vidění i část motoru prvního stupně, který slavnou misi na cestu k Měsíci vynesl. Mnoho let od slavného letu jej z moře vylovila výprava pořádaná Jeffem Bezosem. Prohlédnout si ale návštěvníci mohou i vozítko Lunar Rover, originální vesmírný skafandr pro měsíční procházky i kámen z povrchu Měsíce.

Nechybí ale ani interaktivní exponáty. Zážitkem je procházka modelem orbitální stanice Mir, nebo usednutí do kokpitu slavného raketoplánu Columbia. Na vlastní kůži tak můžete poznat, jak se asi cítili kosmonauti při letu temným vesmírem.

A načasování výstavy není náhodné. Letos si totiž připomínáme již 40-té výročí letu českého kosmonauta Vladimíra Remka do kosmu. Stal se nejen prvním čechoslovákem, který s do vesmíru podíval, ale současně i prvním člověkem ve vesmíru, který nepocházel ani z USA, a ani tehdejšího Sovětského svazu. Výstava však mapuje také další české stopy v putování mimo naši rodnou planetu. A rozhodně jich není málo. I dnes se české firmy podílejí svými výrobky na systémech, které se do dosud neprobádaného prostoru vydali a stále vydávají.

Výstavu, kterou ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA a americkým muzeem Cosmophere uspořádala společnost JVS Group potrvá až do konce 31. srpna.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu