Pražská ZOO odchovala mládě vzácné agamky písečné

Foto: Petr Hamerník / ZOO Praha

V ZOO Praha zaznamenali další chovatelský úspěch. Zdejším ošetřovatlům se podařilo odchovat mládě vzácné agamky písečné. O významu  této události svědčí i to, že pražská ZOO je zatím jedinou zahradou na světe, které se odchov tohoto druhu zdařil. 

Malá agamka se narodila po 34 denní inkubaci 18. března. Momentálně je dlouhá 7,5 centimetrů a váží pouhé 3 gramy. Chována je dosud v zázemí a návštěvníci tak mohou zatím vidět jen rodiče, a to v pouštní expozici Kattakum, která je součástí Pavilonu šelem a plazů. 

Domovem agamek je sypký pouštní písek

Agamka písečná (Phrynocephalus mystaceus) je druhem, který ke svému životu výžadujře poměrně speciální a težko napodobitelné podmínky. To je i důvodem složitého chovu těchto plazů z čeledi agamovitých. Jejím přirozeným prostředím je totiž navátý pouštní písek. Žije především v pouštních oblastech s mírným travním porostem nebo na hliněných stepích jižního Ruska, středoasijských republik až po některé oblasti Afghánistanu a Iránu. Potravu tvoří hmyz, pavouci, výjimečně také menší ještěři a květy pouštních rostlin. 

V sypkém pouštním písku se cítí velmi dobře a také se v něm umí velmi rychle schovat. Zahrabe se do něj rychlým příčným vrtěním těla. Pokud se agamka cítí ohrožená, doširoka otevírá tlamu, kterou má zvýrazněnou nepřehlédnutelnými červenými kožními záhyby. Na případného útočníka syčí, spirálovitě stáčí ocas a při tom poskakuje. 

Agamky písečné jsou poměrně malým druhem. V dospělosti dosahují délky 20 až 24 centimetrů. Přičemž celou polovinu představuje jejich dlouhý a úzký ocas. Váha dospělého jedince se pohybuje okolo 30 gramů, maximálně pak 55 gramů. Pískové zbarvení s tmavším vzorem na hřbetě jim pak umožňuje dokonale splynout s prostředím. 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu