Poprvé můžeme spatřit „harmonii vesmíru“. Díky sondě Juno
Žádná animace, žádné filmové triky. Poprvé v lidské historii se můžeme podívá na vesmírný „tanec“. A to vše díky sondě Juno. Na své cestě k Jupiteru zaznamenala pohyb jeho čtyř měsíců.
FOTO a VIDEO: Nasa
„Poprvé máme možnost vidět opravdovou harmonii vesmíru takovou, jaká ve skutečnosti je. Je to harmonie každou úrovní,” prohlásil nadšeně Scott Bolton, hlavní výzkumný pracovník mise Juno, „myslím, že Galileo by si toto video užíval.“ A má zřejmě pravdu. Měsíce kolem Jupiteru jsou také označovány jako Galileovi měsíce. Byl to totiž právě on, kdo v roce 1610 jako první pozoroval pohyb měsíce Jupiteru na jeho oběžné dráze okolo planety. Vúbec poprvé tak mohlo lidské oko spatřit principy fungování vesmíru. Galilea toto pozorování pak přivedlo nejen k přijetí Koperníkovi teze o tom, že se Země točí kolem Slunce, ale i před inkvizici.
Záběry sonda pořídila ve dnech 12 až 29 června. Tedy v době, kdy se nacházela zhruba 4,8 milionů kilometrů od Jupiteru. Patrné jsou na časosběrných snímcích měsíce Io, Europa, Ganymed i Callisto na svých oběžných drahách.