Pet sitting: Nový trend v českém podnikání

Chceme cestovat, ale bez mazlíčka se neobejdeme. Není divu, že se pet sitting, neboli hlídání mazlíčků u klientů doma, stává jak u nás, tak v zahraničí stále více populární. Jak hlídání funguje? A proč se vyplatí mazlíčkovi hlídání dopřát?

FOTO: Kamil Červinka

Během posledních tří let se na trhu začínají objevovat firmy zakládající svůj byznys na nejrůznějších odvětvích lidských potřeb. Patří mezi ně i tací, kteří postavili své podnikání na hlídání mazlíčků. 

Takzvaný pet sitting je hlídání mazlíčků u jejich majitelů doma. Nespornou výhodou je tedy to, že se mazlíček nemusí na několik dnů nebo týdnů stěhovat do nového prostředí. Vyhne se stresu, ať už jde o hlídání u kamarádů nebo rodiny, nebo v kočičím či psím hotelu. Stále více populárního pet sittingu využili už i IT programátoři a vytvořili nespočet aplikací, přes něž je možné si hlídačku nebo hlídače objednat.

Dvacátéprvní století je dobou, v níž si jedním klikem zamluvíte dvoutýdenní dovolenou a druhým zajistíte hlídání mazlíčka. Stačí najít vyhovující firmu, vybrat si období, v němž hlídání požadujete, a co se bude dít dál záleží jen na poskytovateli služby. Pražský trh má ve své nabídce hned několik firem, které se o hlídání postarají, ten brněnský se k němu pomalu přidává. 

V americké Severní Karolíně dokonce vznikla v roce 1994 vzdělávací asociace Pet Sitters International pro profesionální pet sittery. “Pro zakladatelku Patti Moran byla péče o mazlíčky jako by byli její základem byznysu a zároveň obrovská vášeň,” píše se na webu asociace. A to je pravděpodobně hlavním motivem vzniku většiny firem zaměřujících se na pet sitting. 

Psi, kočky ani květiny nestrádají

Základem pet sittingu je, jak již bylo řečeno, hlídání mazlíčků u majitele doma. Většina pet sitterů si zakládá na tom, že mazlíček tak zůstane ve svém prostředí a zároveň dostává třeba i zdravotní péči, na kterou je zvyklé. Hlídače si ale páníčci nenajímají pouze v době dovolených, ale i během dlouhé pracovní doby nebo v případech, kdy je mazlíček zraněný nebo nemocný a potřebuje několikadenní podporu. Do pet sittingu patří i venčení psů nebo koček, území hlídání samozřejmě nemusí být omezeno pouze na zdi bytu nebo domu. 

V Brně vznikl před necelými dvěma lety startup LazyFriday a s ním služba Catio.cz, která se zaměřuje na hlídání koček takzvanými Catio Hrdiny a Hrdinkami. A i v tomto případě je podnikání založeno na poslání postarat se o mazlíčka tak, jako by Hrdinům patřil. “Páníčci mohou bez výčitek odjet na dovolenou nebo se zdržet v práci a vědí, že je o mazlíčka profesionálně postaráno. Navíc není kočka nebo pes stresován tím, že se musí na několik dnů nebo týdnů stěhovat do neznámého prostředí,” řekl zakladatel Lukáš Verčík.

Ke službě Catio.cz se po nějaké době přidalo i Dogio.cz, které začne své služby nabízet letos v létě. A právě tam nepůjde jen o hlídání a krmení psů v bytě, ale i venčení. Obě služby zaručují majitelům kontrolu nad průběhem pet sittingu, a to prostřednictvím platformy Róza, kterou Lukáš Verčík stvořil, a která umožňuje například nahrávat fotky, videa, nebo i trasu venčení. Během hlídání se Hrdinové a Hrdinky prý postarají i o menší mazlíčky, křečky, želvy a podobně, zalejí květiny nebo nakoupí krmení. 

Pet Sitters International má téměř šest tisíc členů, tedy profesionálů, kteří se hlídáním mazlíčků živí. V České republice funguje několik firem, které se snaží americký trend následovat. Vznikají speciální školení pro budoucí pet sittery a záběr různých druhů zvířat se neustále zvyšuje. Možná tedy přichází konec mazlíčků zavřených na týden doma s otevřeným pytlem granulí nebo nešťastných sousedů, kterým za zdí štěká pes, jehož páníček tráví celé dny v práci. 

Share Button
Catio, PR