První z mnoha

Prvním tématem do naší nové rubriky nemůže být nic jiného, než úplně první fotografie. Světlo světa spatřila před 189 lety.

Fotografie dnes najdeme všude. Staly se běžnou součástí našich životů a vnímáme je již jako samozřejmost. K fotografiím, jaké známe dnes, ale vedla velmi dlouhá cesta. A začala jedním – na první pohled – obyčejným snímkem. Pořídil jej ze svého pokoje v Le Gras v Burgundsku francouz Joseph Nicéphore Niépce v roce 1826 (někdy se také uvádí rok 1827). Použil k tomu vlastní fotografický proces označovaný jako “heliografie” za použití na světlo citlivého asfaltu. Snímek vytvořil za pomocí kamery obskury na cínovou fotografickou desku. Jeho expozice trvala celých osm hodin. Originál cínové desky je nyní vystaven v Ransom Center na Univerzitě v Texasu, která ji získala v roce 1963.

prvni-fotografie-oroginal-zdroj-hrc-utexas-edu_-865x577FOTO: Univerzity of Texas

Je ale nutno dodat, že Niépce vytvořil jeden snímek již o rok dříve, tedy v roce 1825. Zachytil na ní rytinu chlapce vedoucího koně. Šlo tak z dnešního pohledu spíše o fotokopii. I proto se za první skutečný snímek považuj právě tento pohled z jeho okna. Oba snímky ale byly pořízený stejnou metodou.

Příště se podíváme na první digitální fotografii.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu