Nově objevený druh mořského pavouka dostal jméno po legendě reggae

Je 11, ledna 2009, 2:00, když hladina v okolí Velkého bariérového útesu klesá. Vědcům se tím porvé odkryl pohled na dosud neznámý druh mořského pavouka přizpůsobeného pro život pod hladinou. A na konci minulého roku dostal tento drobný pavouk i své jméno, a to podle legendy reggae Bobu Marleyovi. 

FOTO: Robert Raven

Zvláštní okonolsti, za jakých byl nový druh pavouka objeven, inspirovaly vědecký tým pojmenovat jej právě po jamajském zpěvákovi a kytaristovi. Konkrétně to byla jeho známá skladba “Příliv a odliv” (Hight tide and low tide), která vědcům v okamžiku objevení drobného podvodního pavouka Marleye připoměla. Na objevení a popsání nového druhu se podíleli vědci z Queenslandského muzea a Hamburské univerzity Dr. Barbara Baehr, Robert Raven and Danilo Harms. Ve svém článku publikovaném v časopise Evolutionary Systematics popisují nejen tento nový druh, který dostal označení Desis bobmarleyi, ale i dva příbuzné druhý Desis vorax s ostrova Samoa a Desis hartmeyeri, který se vyskytuje v oblasti západní Austrálie.

Druh pavouků Desis je typický tím, že jsou jeho zástupci adaptovaní na život pod mořskou hladinou. Loví v odbodí odlivu. Živí se především drobnými obratlovci a malými rybkami. Během přílivu si nacházejí malé skulinky, ve kterých si vytvoří hedvábne komory se vzduchovou kapsou, díky kterým mohou dýchat i pod mořskou hladinou. 

Samička pavouka Desis bobmarleyi. Oproti samečkovi je výrazně větší. FOTO: Robert Raven

Dosud bylo známo celkem 14 poddruhů, nově pojmenovaný desis bobmarleyi je patnáctým. Tito pavouci žijí v pobřežních mělkých vodách Australoasie, Pacifiku, Japonska, východní a jižní Afriky a Indie. Vědecká komunita zatím nemá hlubší poznání o této rodině pavouků. A i právě objevený druh Desis bobmarleyi by mohl dalšímu poznání hodně napomoci.

Sameček pavouka Desis bobmarleyi. FOTO: Robert Raven

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu