Kreslíř bitvy u Gettysburgu

Je tomu přesně 155 let, co se u malého a do té doby neznámého města v Pensylvánii odehrála rozhodující bitva americké občanské války. Řeč je samozřejmě o Gettysburgu, u něhož se 1 až 3 července 1863 střetly jednotky Unie a Konfederace. Snímek ale není z bitvy samotné. Je na něm kreslíř Alfred Rudolph Waud. V období rozvíjejícího se žurnalismu znalo mnoho čtenářů válku právě i díky jeho kresbám.

Bitva byla významná hned v několika ohledech. Mimo jiné i tím, že v ní padlo velkého množství vojáků, vysokých důstojníků, a to v četně několika generálů. Jedním z nich byl také unionistický generál John F. Reynoldse, velitele I. sboru Potomacké armád a jeho smrt A. R. Waud zachytil do svého skicáře. Původních skic A. R. Wauda moc nezůstalo a ještě méně z nich bylo publikováno. Pochopitelně poté, co se staly stejně jako tato skica základem pro konečnou rytinu. ZDROJ: Prints & Photographs Division, Library of Congress (LC-DIG-ppmsca-20161)

V dobovém tisku pak mohli čtenáři vidět zaznamenanou událost takto.  ZDROJ: Prints & Photographs Division, Library of Congress (LC-DIG-ppmsca-20161)

A na závěr ještě jeden snímek. Takto vypadal generálmajor John F. Reynolds na fotografii. Zde konkrétně ještě jako kapitán a velitel 3. U. S. dělostřeleckého regimentu. Snímek vznikl někdy v letech 1847 až 1861. ZDROJ: Wikipedie

 

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu