Koně převalského z pražské ZOO jsou v Mongolsku

V úterý se již po osmé vydal na cestu armádní letoun CASA, tentokrát s nákladem čtyř klisen koně převalského. Dnes byly všechny čtyři vypuštěný do přísně chraněné oblasti v poušti Gobi. 

FOTO: ZOO Praha

Program “Návratu koní” převalských koordinuje ZOO Praha a do domovské krajiny vrátit již celkem 31 jedinců. Jak ale uvedl ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek, snadné to tentokrát nebylo. „Teď už si naštěstí můžeme oddechnout, ale den před plánovaným příletem letounu na letiště v Bulgan Sumu dlouho a intenzivně pršelo; hrozila tudíž i varianta záložního přistání v Chovdu.“ Ani déšť ale nakonec plán nenarušil a všechny čtyři klisny – Yanja, Helmi, Hanna a Spes – se v pořádku dostali na místo v přísně chráněné části Gobi B.

Klisny pocházejí z různých evropských zahrad. „Hanna a Helmi se narodily v Zoo Helsinky, jejich otcem je ale pražský hřebec Elán. Yanja pochází ze švýcarského Wildnispark Zürich Langeberg a Spes z německého Wisentgehege Springe,“ osvětlil jejich původ zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Cílem projektu ale není jen pouhá přeprava koní do domoviny jejich předků. Zahrnuje i další a neméně důležité aktivity pro zajištění jejich úspěšného návratu. V jeho rámci tak dochází například k výstavbě strážních postů, seníků, studen s pitnou vodou, a také k rekonstrukci nemocnice ve vesnici Bidž. Zakoupeno by mělo být i terénní vybavení pro strážce Gobi B.

A pokud jde o program samotný, v příštích letech by se mohl vztahovat nejen na koně převalského. Jak ZOO Praha v tiskové zprávě uvedla, uzavřela v dubnu letošního roku s Ministerstvem životního prostředí Mongolska Memorandum o ochraně ohrožených druhů a do programu by tak měli být zařazeni i velbloudi divocí a sajgy mongolské.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu