KOMENTÁŘ: Otevře nám zabíjení tygrů v Česku oči?

Jsou to pouhé dva dny, co českou mediální scénu rozvířila zpráva o nelegálním zabíjení tygrů jen nedaleko od Prahy. S největší pravděpodobností kvůli výrobě produktů čínské medicíny. A tato událost by mohla mnohým otevřít oči.
FOTO: Mitsuko Yanagisawa / AKIKO magazín

Kauza kolem nelegálního zabíjení tygrů, aniž bych ji chtěl jakkoliv hodnotit v době probíhajícího trestního řízení, má myslím jeden velmi důležitý efekt. Pro mnohé může být probuzením z blahobytného přesvědčení, že nelegální obchod s chráněnými druhy je Česku vzdálený. Není a popravdě ani nikdy nebyl. Samozřejmě že v Africe a mnohých asijských zemích je tento problém viditelnější, a právě proto i diskutovanější. O trofejních lovech afrických savců nebo bezbřehém vybíjení hrochů pro rohovinu, slonů pro slonovinu a goril, orangutanů a jiných zvířat kvůli rozšiřování palmových plantáží slyšel snad každý. Ale také vždy, sklouzne-li diskuse na toto téma, zazní jeden argument. Vše se přeci děje příliš daleko.

Jak je ale nyní patrné, i u nás je tato otázka aktuální. A nemusí jít vždy o velké kočkovité šelmy. Tygrů nebo lvů nám ve volné přírodě příliš nepobíhá. Pokud tedy zrovna neutečou z nějakého chovu. Málo kdy si uvědomíme, že i běžně u nás žijící druhy spadají do kategorie chráněných zvířat. A osobně to tak trochu spojuji s tím co obecně o přírodě víme. Dnešní svět dává obrovské možnosti sdílení. Televize nám nabízí mnoho dokumentů o životě a přírodě po celé zemi. Často tak víme víc o krokodýlovi než o ještěrce. Zapomínáme na to, co máme kolem nás. Mnozí ptáci jako je ledňáček říční nebo vlha pestrá, savci jako je bobr a další jsou stejně nebo i více ohrožení.

Přitom poptávka i třeba po preparovaných tělech těchto zvířat není malá. A jak se říká, biznis je biznis. Kde je poptávka,, najde se i nabídka. Za peníze je zkrátka možné vše. Pro ně si zničíme i vlastní prostředí a vyvraždíme druhy, které tady žijí tisíce let. A je celkem jedno, zda je důvodem jen snaha mít preparovaného živočicha doma, nebo věříme v pověry o zázračných léčebných účincích tygřího masa, rohoviny nosorožců nebo čehokoliv jiného. Vše se odvíjí od toho, že sami sebe bereme jako důležitější a hodnotnější. Ne nadarmo prohlásil Oscar Wilde „Lidstvo bere samo sebe příliš vážně. To je základní hřích světa.“ Připustím-li si totiž, že jsem skutečně víc než jiné druhy žijící na planetě, je jen kousek od toho, abych si také řekl, že je tedy vše vytvořeno pro mou potřebu. A důsledky tohoto přístupu můžeme dnes a denně vidět všude kolem nás.

Jde to vůbec změnit? Všichni si uvědomujeme, že příroda je provázaná. Bereme ji ovšem jako naprostou samozřejmost. Pro skutečnou změnu nepomohou ani nové zákony, ani restriktivní opatření. Na to je svět příliš velký. Pomůže jen celková změna myšlení a přístupu nám samým a přírodě.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu