KOMENTÁŘ: Když se lovec stane kořistí

Jméno amerického zubaře Waltera Palmera by znal svět jen stěží, pokud by se mu nepodařilo ulovil populárního lva Cecila ze Zimbabwské rezervace Hwange. Velkého uznání se však nedočkal. O jeho vydání chce požádat Zimbabwe a vyšetřován je i v USA. Co je však dle mého názoru mnohem důležitější, je odsouzení veřejnosti. Poté, co se – jak se říká – vše provalilo, se sám Palmer dostal do „obležení“ a ze všech stran se na něj snáší kritika. Z lovce se rázem stala tučná kořist.

Podle toho, co lze o zubaři z Bloomingtonu ve státě Minnesota přečíst, je vášnivým lovcem. Neméně vášnivě se teď do lovu pustili i jeho odpůrci.  Zábava to rozhodně bude. Jak včera uvedla televizní stanice CNN, je Walter J. Palmer k nenalezení. Není se asi čemu divit. Část zastánců lva Cecila totiž volá po jeho hlavě „na zdi.“ Tedy tam, kam si sám Palmer zřejmě plánoval pověsit hlavu Cecila, kterou si ještě v Africe dal vypreparovat. Už se možná těšil, jak se ve svém domě bude kochat cennou trofejí. Představa, že by jeho hlava mohla zaujmout místo hned vedle té Cecilové, mu ale asi tak příjemná nepříjde. A nejsou to jen milovníci přírody a rozhořčení lidé, kdo o lékařovu hlavu stojí. Jak bylo řečeno v úvodu, požádat o jeho vydání – tedy pokud se ho podaří vůbec najít – chce i Zimbabwe. Zda se dočká nějakého trestu či ne, lze jen těžko odhadovat.

Před svým zmizením stačil Palmer na sociálních sítích přeci jen krátce reagovat. Uvedl, že lov byl zcela legální. Avšak ne vše, co je legální, musí být také morální. A v tom je podle mého skutečná síla tohoto příběhu. Díky Cecilově smrti se zvedla silná vlna odporu. Ještě dřív, než se zubař stihl dostat do své ordinace, objevil se před ní početný hlouček protestujících a přímo přede dveřmi plyšová zvířátka a jiné předměty. Ordinaci tak doktor Palmer neotevřel a asi tak vbrzku neudělá. I když svým pacientům, z nichž některé podle reakcí na internetu již ztratil, se omluvil a slíbil znovuotevření ordinace co nejdříve.

Skutečnost, že musel zanechat své praxe, byť zatím jen dočasně a ukrýt se před návalem kritických reakcí z celého světa, ukazuje sílu veřejného mínění v době sociálních sítí. Je i jasným varováním pro další lovce, kteří z prosté zábavy a za velké peníze ( pozn. redakce: za lov měl Palmer zaplatit 55.000 amerických dolarů ) pustí do zabíjení mnohdy ohrožených druhů. Dosud si tohoto totiž veřejnost nevšímala tak, jak by si tento problém zasluhoval. A lov pro trofeje vesele probíhal. Nedělám si však iluze, že pokud by před Palmerův luk „vstoupil“ jiný lev beze jména a obojku, byly by reakce stejné. To jistě ne. Nikdo by se to nejspíš ani nedozvěděl. Smrt oblíbeného maskota zimbabwské rezervace tak naskýtá příležitost ukázat, co se děje za zavřenými dveřmi světa lovců a přiblížit co je náplní „Big five game“.

Zatím je jisté jen jedno. Pro samotného Waltera J. Palmera se tento lov stane nejdražším v jeho životě. A bezesporu také cennou zkušeností. Jaké ponaučení si z ní vezme ukáže až budoucnost.

Teď už se ale omluvím, odlétá mi letadlo do Bloomingtonu. Jen si ještě zabalím luk a několik šípů.

 

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu