Josef Valčík

Tuto fotografii zná v České republice snad každý. Připomenou si ji v těchto dnech má však význam.

Je totiž listopad a právě druhý listopadový den roku 1914 se v obci Smolina u Valašských Klobouk narodil chlapec, který dostal jméno Josef. Vyučil se koželuhem a později pracoval v Baťových závodech v Otrokovicích a Zlíně. Ale do historie vstoupil Josef Valčík jiným svým činem. A to jako člen paravýsadku Silver A, který spolupracoval při atentátu na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha (celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich). Dne 27. května 1942, kdy k atentátu došlo, stál na protější straně dnešní Zenklovi ulice a malým kapesním zrcátkem dával Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi znamení, že se automobil s Reinhardem Heydrichem blíží.

josef-valcik_01

Zastupující říšský protektor umírá na následky svých zranění 4. června 1942. O pouhých čtrnáct dnů později se Josef Valčík spolu s dalšími výsadkáři ocitá po zradě Karla Čurdy v obklíčení 750 příslušníků jednotek SS v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Němci se snaží vyjednávat a dostat parašutisty živé. Nezdaří se. Ti se odmítnou vzdát a bojují. Opálka, Kubiš a Bublík padnou v boji. Z krypty kostela se brání Valčík, Gabčík, Švarc a Hrubý. V bezvýchodné situaci nakonec všichni čtyři volí smrt vlastní rukou.

Tragický však nebyl jen osud samotného Josefa Valčíka. Čtrnáct členů jeho rodiny skončilo později, jako odplatou za atentát, na popravišti.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu