Austrálii trápí kočky, zvažuji zákaz jejich volného pohybu

Austrálie se dlouhodobě potýká s problémy způsobenými importovanými živočišnými druhy. Jedním z těchto druhů jsou také kočky, které si sebou přivezli původní osadníci. Australská vláda nyní navrhuje zavedení zákazu jejich vycházení. Důvodem zvažovaného opatření je ochrana původních druhů drobných živočichů.

 

Ilustrační foto: Kamil Červinka

Návrh, aby majitelé museli své kočky držet jen v interiéru domu nebo na zabezpečených místech, vznesl jako první komisař pro ohrožené druhy Gregory Andrews. Návrh počítá s tím, že by zákaz byl uplatňován zejména v blízkostech určených, přírodně významných oblastí. Vláda uvedla, že se nyní bude snažit pro návrh získat veřejnou podporu obyvatel.

Kočky se na australský kontinent dostaly s osadníky zhruba před 200 lety. Protože nemají přirozeného nepřítele, rozmnožily se velmi rychle. Odhaduje se, že asi 20 milionů dnes na kontinentě a Novém Zélandě žijících koček zahubí denně až 75 milionů původních druhů zvířat. Od začátku osídlení zmizelo vinou přivezených zvířat a nadměrného lovu na 29 původních živočišných druhů. Dalších 1.800 druhů je ohroženo.

Australská vláda se problém snaží řešit dlouhodobě. A ne vždy se její návrhy setkají s kladným přijetím. V minulých dnech se v médiích objevila například zpráva o chystané podpoře na usmrcení až dvou milionů koček.  Tento návrh se ale ukázal jako velmi kontroverzní a setkal se se silným odporem ochránců zvířat nejen z Austrálie. Francouzská herečka Brigitte Bardot v této souvislosti uvedla, že země je “poskvrněna krví milionů nevinných zvířat.”

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu

1 komentář: „Austrálii trápí kočky, zvažuji zákaz jejich volného pohybu

  • 10/08/2015 (14:28)
    Permalink

    Tak zabití tolika koček bych nepřekousla také. I když chápu, že asi svým lovem dělají problémy. Na druhou stranu na počátku toho problému stál člověk. Ne ty kočky.

Komentáře nejsou povoleny.