Amatérští vědci objevili nový exoplanetární systém. Dostal označení K2-138

Je to poprvé, co se zásluhou občanským, tedy amatérským, vědcům podařilo objevit nový planetární systém. Při analýze dat z teleskopu Kepler totiž bylo využíto crowdsourcing. A již třetí noc přinesl projek výsledky.  Nově nalezený systém nyní nese označení K2-138. 

FOTO: Výtvarné zobrazení exoplanetárního systému K2-138, objeveného výhradně občanskými vědci / NASA

Softwarová chyba přetavená ve velkou příležitost. Právě to stojí za objevem systému K2-138. Když vědci zjistili, že díky drobné chybě bude třeba analyzovat data s telescopu Kepler za poslední tři roky získané z pozorování 280.000 hvězd výhradně ručně, byl to šok. Takových dat je totiž obrovské množství. Zrodil se proto nápad využít k tomuto účelu tzv. crowdsourcing, tedy oslovit nadšenou veřejnost a požádat ji o pomoc. Vyplatilo se. Stačilo pouhých 48 hodin, aby se do projektu zapojilo více než deset tisíc nadšenců po celé Zemi. Data začali analyzovat a již třetí noc se dostavil i výsledek v podobě exoplanetárního systému K2-138.

Jak podobné crowdsourcingové projekty pracují vysvětlila Jessie Christensen z Kalifornského technologického institutu (Caltech), které je členem vědeckého týmu hledajícího exoplanety. „Lidé, ať již jsou odkudkoliv se mohou přihlásit a dozvědět se, jak skutečné signály z exoplanet vypadají, a následně se věnovat skutečným datům shromážděným právě z telescopu Kepler.“ Důležité je přitom i rozhodování o tom, zda jde o signál planety, nebo jen o ruch. „Účastníci proto následně hlasují, zda se jedná o ruch či signál a podmínkou je, že daný tranzitní signál sleduje alespoň deset lidí a alespoň z devadesáti procent se shodnou na tom, že jde o signál exoplanet,“ říká Christensen. Jen takový signál je potom podroben hlubší analýze ze strany samotného vědeckého týmu.

Nebylo tomu jinak ani u exoplanetárního systému K2-138. Ten má podle všeho nejméně pět planet od velikosti Země, až po planety s velikosti Neptunu. Soustava se nachází celkem 620 tisíc světelných let od naší planety. Zprávu o objevu publikoval vědecký tým v časopise Astrophysical Journal. Prezentován byl i schůzi Americké astronomické společnosti.

 

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu