Zimbabwe požádá o vydání zubaře, který usmrtil lva Cecila
Úřady v Zimbabwa chtěji požádat Spojené státy o vydání amerického zubaře Waltera Palmera. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedla ministryně životního prostředí Oppah Muchinguryová. Viní jej z pytláctví. Palmer měl v Zimbabwe ulovit lukem a šípem populárního lva Cecila, kterého spolu se svým průvodce vylákal z rezervace Hwange.
Lékař je ale vyšetřovám i v USA. Úřad pro rybářství a divokou přírodu chce prověřit, zda neporušil zákon tím, že platil za nelegální lov. Podle zveřejněných údajů zaplatil Walter J. Palmer za lov v Africe 55 000 amerických dolarů, tedy asi 1,35 milionu korun. Ve svém prohlášení Palmer prohlásil, „spoléhal jsem se na odbornost svých místních profesionálních průvodců i co dodržení práva. … Hluboce lituji, že tato moje činnost, kterou miluji a zodpovědně a právně provozuji vyústila v ulovení právě tohoto lva“. Osobně se však úřadu nepodařilo Palmera skrývajícího se na neznámém místě kontaktovat. „Dosud byla opakovaná snaha kontaktovat doktora Palmera neúspěšná. Žádáme jej, aby se on sám nebo nebo jeho zástupce s námi spojil,“ prohlásil v médiích zástupce ředitele úřadu Edward Grace.
Před ordinací River Bluff Dental v Bloomingtonu ve státě Minesota, kterou Palmer vlastní, protestovali odpůrci lovu. Na dveřích se také objevila řada odsuzujících hesel a lidé před dveře pokládali na protest plyšová zvířátka a jiné předměty. Ordinaci tak Palmer po svém návratu do USA neotevřel. Nefunguje ani webová stránka ordinace. Svým pacientům pouze zaslal omluvu a vzkázal, že bude opět otevřena v co možná nejkratší době. Odsuzující vzkazy i výhružky obdržel americký zubař také prostřednictvím sociální sítě, kde se našla řada těch, kteří by jeho hlavu nejraději viděli pověšenou na zdi.
Palmer je vášnivým lovce a problémy se zákonem nemá poprvé. Již před devíti lety byl odsouzen k roční podmínce a pokutě 3000 amerických dolarů za to, že zabil medvěda mimo vyhrazenou oblast.
V Zimbabwe padla první obvinění
Kvůli zabití lva Cecila je stíhán také průvodce Theo Bronkhorst, který Pamera na lovu doprovázel. Před soudem stanul ve středu. Byl propuštěn na kauci, nesmí však dál vykonávat svoji činnost. Druhým obviněným je Honest Ndovu, majitel farmy Antoinette bezprostředně sousedící s rezervací Hwange. Právě na pozemek farmy byl na návadu, kterou byl uhynulý slon, lev Cecile vylákán. „Klient následně vypálil šíp do vysoké trávy,“ uvedl při výslechu Bronkhorst. Protože již byla noc, nebyl si však jist, zda Palmer zasáhl. Lva pak sledovali a našli jej druhý den ráno. Některé zdroje uvádí, že to bylo až druhý den ráno. po nalezení lva měl Palmer vypálit další šíp. I zde se však zatím objevují rozpory, neboť některé zdroje uvádí, že sřílel z pušky.
Až když k mrtvému zvířeti přišli, všímli si obojku označující, že je lev sledován přírodovědci. Bronkhorst uvedl, že po tomto zjištění se cítíl zdrcený, přesto dle svých slov zazmatkoval a obojek pověsil na větev blízkého stromu. „Měl jsem jej vzít na správu parku“, příznal dále. Místo toho ale lva stáhli z kůže a odstranili hlavu, obojí si Palmer odvezl jako trofej. Tělo lva ponechali na místě. Pokusili se také údajně schovat jeho obojek vybavený zařízním pro sledování přes GPS.
Bronkhorst také uvedl, že jej Palmer ihned po lovu požádal o další služby, tentokrát měl být cílem slon. Měl přitom zcela jasnou představu i o jeho velikosti. Bronkhorst jej však odmítl s tím, že tak velkého slona nenajde a Palmer na druhý den odletěl.
Jméno amerického zubaře Waltera J. Palmera jako lovce odhalil médiím Johnny Rodrigues, ředitel Zimbabwe Conservation Task Force. Uvedl také, že v případě prokázání nelegálního lovu hrozí pachateli až 10 let vězení. „Hlava – trofej – byla zadržena a zkonfiskována jako důkazní materiál pro soud ve Victoria Falls“, uvedl dále Rodrigues.
Velká pětka v ohrožení
Palmer nebyl v Africe na lovu poprvé. A při svých cestách se zaměřuje také na Velkou pětku? Tímto výrazem se běžně označuje pětice nejnebezpečnějších zvířat Afriky, kam patří slon, buvol, leopard, nosorožec a také lev. V poslední době se však stejnými výrazy označuje také tzv. „Bif five game“, neboli „Hra o velkou pětku“. Nejde o nic jiného než o neoficiální trofejní loveckou hru. Právě do ní se zřejmě zapojil také Palmer. Dokazuje to nejen jeho zájem o lov slona projevený neprodleně po ulovení lva Cecila, ale také fotografie, kde se zvěčnuje se svými úlovky. Minimálně slon mu zřejmě dosud chybí. Na internetu je totiž možné při troše snahy nalézt fotografie Waltera Palmera s uloveným nosorožcem, leopardem i lvem.
Počty lvů se dramaticky snižují
Některá ze zvířat velké pětky jsou přitom na seznamu ohrožených. Týká se to i samotných lvů. Jejich počet se za posledních 50 let snížil podle odhadů až o 95%. Milionu lvů, žijících na africkém kontinentu v roce 1900, se nám povedlo zdecimovat na poslednich asi 20 000 jedinců. Přičemž pouze sedm zemí se může chlubit tím, že v nich žije více jak jeden tisíc lvů. Patří mezi ně také Zimbabwe. Ve dvaceti šestí afrických státech jsou však již lvi vyhubeni. A populace některých druhů, jako třeba lva senegalského, se počítá už jen v desítkách. Odborníci přitom varují, že unikátní a geneticky odlišní lvi jsou už fakticky vyhubeni.