KOMENTÁŘ: Zastřelení medvědího tuláka z Valašska není nutné, nový domov najde v Belgii
Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.
ILUSTRAČNÍ FOTO: Robert Balog / Pixabay.com
Tento kraj si pro shánění potravy před zimním spánkem vybral čtyřletý medvěd hnědý, který se při svých toulkách krajem dostal i do blízkosti lidí. Nejspíš proto, že nepochází z volné přírody, ale vyrůstal v lidském zajetí. To by vysvětlovalo jeho neobvyklé chování, které u medvědů žijících v divočině běžně nepozorujeme. Přestože medvěd do přímého kontaktu s nikým nepřišel, vypuknutí paniky to nezabránilo. Strach v lidech živila některá bulvární média i lokální politici, kteří si nejspíš chtěli hrát na kovboje z divokého západu. Prakticky okamžitě se objevily výzvy k likvidaci onoho medvěda. Co na tom, že je kriticky ohroženým druhem a na našem území je pravděpodobně jedním z pouhých dvou exemplářů. Nikdo neřešil ani to, že by šlo nejen o neospravedlnitelný, ale také nezákonný akt.
Naštěstí se ale podařilo najít řešení, které medvědovi umožní prožít plnohodnotný život. Táborská zoologická zahrada tento týden oslovila na tři stovky zoologických zahrad v celé Evropě. Na tuto výzvu mimo jiné zareagoval ředitel jedné zahrady v Belgii, který o tuláka z Valaška projevil vážný zájem. Sledovaný příběh by tak mohl mít brzy šťastný konec.
To bychom ale nesměli žít v Česku, které je známé svým legislativním Kocourkovem. Přestože táborská zoologická zahrada nabídla zajištění odborného „naspání“ medvěda a jeho převezení na vlastní náklady, přistoupit se k tomu nyní nesmí. Čeká se totiž na nabití právní moci řízení o výjimce o jeho odchytu či odlovu, což potrvá ještě měsíc. Nesmyslná byrokratická mašinerie v praxi. Bohužel to může znamenat další mrtvé ovce a jiná hospodářská zvířata, která zmatený medvěd nejspíš ještě zabije. Celá situace je ještě absurdnější, když si uvědomíme, jak obrovský politický tlak byl na rychlé povolení odstřelu medvěda, a nyní, když už máme v rekordním časem řešení, musíme čekat. I z tohoto důvodu není možné, aby byrokracie zvítězila.
Pojďme však využít času ke zdůraznění jedné věci – celou narkotizaci medvěda musí provést někdo, kdo má s uspáváním velkých šelem dostatečné zkušenosti. Jsem rád, že se táborské zoologické zahradě přihlásil jeden z našich největších odborníků na divoká zvířata, veterinář z královédvorské zoo Lukáš Pavlačík. S narkotizací divokých zvířat má dlouholeté zkušenosti nejen ze Dvora Králové, ale i z volné přírody, kde úspěšně narkotizoval například vlčici z Krkonoš. Byl bych proto rád, kdyby narkotizaci medvěda na Valašsku řídil právě tento zkušený odborník. Neodborně provedená narkotizace by totiž mohla vést až ke smrti zvířete, což by byla nenahraditelná škoda.