Při ústí Amazonky objevili vědci rozsáhlý korálový útes
Korálový útes o rozloze téměř 9300 kilometrů čtverečních objevili vědci v ústí řeky Amazonky. V této oblasti jej přitom nikdo nečekal. Zpráva proto zaujala vědce a nepříjemně překvapila ropné společnosti, které se v této oblasti připravují těžit.
ILUSTRAČNÍ FOTO: Jag Garcia / Pixabay.com
Podle prvních průzkumů je tento korálový útes oproti ostatním útesům o poznání chudší. Korálovým útesům se většinou daří v čisté a slané vodě bohaté na sluneční svit. Ani jedno z toho ale ústí nejvodnatětší řeky světa nenabízí. Říční voda sebou bere velké množství usazenin, které vyplavuje i stovky kilometrů do moře. Oblast proto patří k nejbahnitějším místům na zemi.
Jak se však zdá, život si i zde cestu najde. Na 965 kilometrů dlouhém a až 120 metrů vysokém útesu identifikovali vědci na 60 druhů mořských hub, 73 druhů ryb, ale také další formy života jako jsou hvězdice, langusty a jiné.
Útes by mohla ohrozit těžba ropy
Tento nově objevený svět ovšem čelí velkému nebezpečí. Tím jsou ropné společnosti, které zde plánuji provést průzkum a následně také těžit. Podle dostupných informací již brazilská vláda část oblasti při ústí řeky k tomuto účelu prodala. Těžba se přitom na některých místech už rozběhla, a to i přímo na horním okraji útesu. To pro život v této oblasti představuje smrtelné nebezpečí.