Čápů je letos zřejmě méně. Ornitologové žádají veřejnost o pomoc při jejich sčítání
Nastalo období, kdy z hnízd vylétnou mladí čápi. Je tak i nejvhodnější doba ke zjištění úspěšnosti hnízdění. Ornitologové proto žádají o pomoc veřejnost. Jak se však zatím zdá, úspěšnost letos nebude tak vysoká, jako v minulém roce.
FOTO: Alexandra / Pixabay.com
Česká republika je pravidelným hnízdištěm čápů bílých a čápů černých. Jejich hnízdění pravidelně sledují i ornitologové a velmi výrazně s tím pomáhá veřejnost. Dobrovolníci, kteří čapí populaci sledují na začátku hnízdění sledují, ovšem letos napočítali o téměř padesát obsazených hnízd méně než v roce 2017. A lepší to není ani s čápaty. Nahlášena jsou pouze ve 302 hnízdech, což je o 154 méně, než v roce předchozím. Potvrzuje to i letmý pohled na mapu čapích hnízd, kterou Česká společnost ornitologická vede. „Skutečně se zatím zdá, že hnízdících čápů i vyvedených mláďat v letošním roce je znatelně méně a veřejnost žádáme o pomoc, abychom si tento předpoklad potvrdili.“ uvedla na náš dotaz Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.
K pozorování teď nastává ten nevhodnější čas. „Čápi opouštějí hnízda. Čápata jsou již velká, trénují let a jsou velmi dobře pozorovatelná. Od dospělých je poznáme podle tmavých nohou a tmavého zobáku,“ vysvětluje Dobruská. A jak sama uvádí, pomoci může každý. Stačí k tomu málo. Jen se vydat na procházku kolem čapích hnízd a pozorovat své okolí. A možná právě vám se poštěstí sledovat mladé čápi poprvé vylétající z hnízda. Vše poté stačí nahlásit prostřednictvím aplikace Avif Mobile. Pro ornitology ale i pro udržování zdravé krajiny je taková pomoc velmi důležitá, upozorňuje Gabriela Dobruská. „Pro kontrolu takového množství hnízd v krátkém časovém úseku je pomoc veřejnosti neocenitelná,“
Pomoc dobrovolníků je nepostradatelná
Na sběru dat pracuje pravidelně mnoho dobrovolníku. V letošním roce jich bylo více jak 540. Zkontrolovali přitom celých 92% známých čapích hnízd, což v číslech představuje 1280 míst. Získání takového množství dat by bez jejich pomoci možné nebylo. A netýká se to zdaleka jen čápů. ČSO sleduje i ostatní druhy ptáků a získané údaje následně pomáhají k výzkumným účelům i udržování přírodní rozmanitosti u nás.