Vědci objevily další tři planety, na nichž je možný život

Zhruba 39 světělných let vzdálenou hvězdu Trappist-1 obíhají tři planety potencionálně obyvatelné planety. Okamžitě se zařadily mezi nejslibnější kandidáty na možný život mimo sluneční soustavu. 

Celých 245 hodin po dobu dlouhých šesti měsícu prováděli vědci měření intenzity vyzařovaného světla  malou hvězdou Trappist-1, hnědým trpaslíkem. Každých 55 vteřin, znovu a znovu. A celkem 12.295 měření přináši úžasný vysledek. Malé poklesy intenzity světla v pravidelných intervalech prokazují existenci celkem 3 planet. Nic převratného, řeknete si. Omyl. Všechny tři planety se totiž nacházejí v tzv. „obyvatelné zóně“ a svojí velikostí jsou podobné zemi. To dává naději, že mohou uchovávat vodu, klíčový předpoklad vzniku života, v kapaném stavu.

Důležitým faktem je také to, že se jedná o exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu. A to dosud nikdo nepředpokládal, že by se kolem hnědého trpaslíka mohly planety tohoto typu nacházet. „Díky této hvězdě s názvem Trappist-1 víme, že je to možné,“ říká Michaël Gillon, jeden z autorů studie publikované v prestižním časopise Nature.


 

„Nevěřil jsem teoretikům. Rozhodl jsem se řídit vlastní intuicí“ 

Michaël Gillon


 

Gillon, který pracuje jako astronom na belgické univerzitě v Lutychu,  se otázkou mimozemského života zabývá dlouhodobě. Podobný výzkum je ale náročný. Velké hvězdy díky své vysoké energii „zakrývají“ planety tak blízko na oběžné dráze a jejich nalezení je tak velmi obtížné. Zaměření se na hvězdu Trappist-1 se navíc v odborných kruzích nesetkalo s pochopením. Obecným názorem astronomů bylo, že se zde podobné planety nacházet nemohou. Hnědý trpaslík se totiž vyznačuje malou svítivostí. Navíc je jen asi 80-krát hmotnější než planeta Jupiter. To znamená, že jen nepatrně přesahuje práh potřebný k fůzi přeměňující vodík na helium, jako dalšímu důležitému prvku v mixu potřebném pro vznik života.

Tým Michaëla Gillona se tím však odradil nenechal. „Teorie o exoplanetách je založena na malém množsví pozorování,“ říká k tomu sám Gillon. „Nevěřil jsem teoretikům. Rozhodl jsem se řídit vlastní intuicí“.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu