To je hudba pro kočku
Ano. Opravdu jde o hudbu pro kočku. Titulek ani trochu nelže. Jejím autorem je David Teie, americký violoncellista, který se ale nazabývá jen hudbou pro lidi, ale také pro zvířata. Naposledy si pozornost médií i odborné veřejnosti získal právě svoji hudbou navrženou podle specifických požadavků koček.
FOTO: Kamil Červinka
Kočky jsou totiž velmi zvláštní stvoření, a to v mnoha ohledech. Známé bylo také to, že na hudbu pro lidi nereagují příliš dobře. Vymykají se tak ostatním zvířecím druhům, kterým je naše hudba příjemná. Pozitivně ji přijímají psi, koně, papoušci, krávy a dokonce naši nejbližší příbuzní, opice. Tedy alespoň některé druhy.
Dva velké „kočičí hity“ napsal David Teie již v roce 2008. Skladby s názvem „Rusty’s Ballad“ a „Cozmo’s Air“ měli úspěch. Podle studie publikované v únoru minulého roku v časopise Applied Animal Behaviour Science je pozitivně přijímalo 77% testovaných koček. A to je skutečně působivé. Vždyť například na klasická díla Johanna Sebastiana Bacha jich reagovalo kladně jen necelých čtyřicet procent.
„Pokud je mi známo, jedná se vůbec o první studii ukazující, že kočky na hudbu reagují,“ uvedl pro The Washington Post Magazine k prováděnému výzkumu Nick Dodmane, ředitel programu Animal Behavior na Cummings School of Veterinary Medicine při univerzitě Tufts. „Zdá se, že kočky na hudbu reagují, je-li správně navržena a doplněna o kočičí hudební a zvukové fráze.“
To hlavním neslyšíme
A podle těchto požadavků je také komponována hudba Davida Teie. K její tvorbě si přizval psychologa a odborníka na zvířecí chování, profesora Charlese Snowdona z Wisconsinské university. Spolu s ním zkoumali, které zvuky jsou pro kočky příjemné a které ne. Skladby tak obsahují vysoké tóny evokující zpěv ptáků, elektronicky upravené basové vrnění nebo jemné uklidňující klapaní. To nejdůležitější však my, lidé, slyšet nemůžeme. Vysoké a hluboké tóny přesahující práh slyšitelnosti lidského ucha. Kočky je však slyší