Brněnská ZOO má první přírůstek

Nejstarší samice žirafy síťované chovaná v ZOO Brno,  patnáctiletá Janette, porodila první mládě této zoologické zahrady v roce 2016. K porodu došlo už 5. ledna a na svět přišla 70 kilogramů vážící a 170 centimetrů vysoká samička.

FOTO: ZOO Brno

První měsíc zůstane matka i se svým mládětem oddělena od ostatních členů žirafího stáda. K vidění budou obě i ve výběhu Safari. To ale jen za dobrého počasí. Janette je již zkušenou matkou. Čerstvě narozená samička je jejím již pátým potomkem od doby, kdy v roce 2003 do ZOO Brno přišla.  Některá z těchto mláďat chovají zoologické zahrady ve Dvoře Králové a Amsterodamu.

10

Žirafí samička nemá dosud jméno.  „Jméno malé žirafce tentokrát vyberou chovatelé, a to z návrhů našich facebookových příznivců. Anketu spustíme během dnešního dne (pozn. redakce: 6. ledna 2016) a jméno oznámíme na konci ledna,“ řekl Michal Vaňáč, vedoucí útvaru vnějších vztahů Zoo Brno.

 

Zimní porody nejsou u žiraf neobvyklé. Rozmnožují se celoročně. Nejvíce mláďat však na svět přichází uprostřed léta. Samice svá mláďata rodí v dvouletých intervalech a březost u nich trvá 420 až 465 dnů. Mládě, které váží obvykle okolo 60 kilogramů a vysoké je zhruba 170 centimetrů,  přitom přichází na svět z pořádné výšky. Na zem dopadne po porodu z bezmála dvou metrů. To mu však nebraní, aby se za necelou půlhodinu postavilo na vlastní, ještě trochu vratké, nohy a začalo sát mateřské mléko.

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu