Nalezený poklad na pardubicku stále podněcuje představivost archeologů
V Pardubickém kraji se opravdu vyplatí chodit na procházky. O tom se přesvědčil i nálezce stříbrného pokladu, který na něj loni na podzim narazil. Pravděpodobně se jedná o poklad z 10. či 11. století, z dob neklidné vlády Boleslava II. Pobožného a Boleslava III.
FOTO: Luděk Vojtěchovský / Východočeské muzeum v Pardubicích
Dle historického výzkumu jde o české denáry knížete Boleslava II., ražené v 10. století v mincovnách v Praze a na Vyšehradě.
Připravuje se výstava i publikace
Nalezený poklad bude uložen do sbírky muzea v Pardubickém kraji, takže se občané i široká veřejnost mohou těšit na slavnostní otevření výstavy s názvem Denárový poklad století, která se uskuteční od 21. září do 16. října. Zároveň bude napsána i publikace Denárový poklad z Chýště, která shrne dosavadní informace. Kdo schoval poklad, se však asi již nikdy nedozvíme. Kromě mincí nebyly na místě nalezeny žádné ostatky ani další předměty určující bývalého vlastníka. Na základě rozsahu pokladu se ovšem archeologové domnívají, že šlo o majetek knížete – stříbrem se platilo pouze ve vyšších vrstvách a v mezinárodních obchodech. Jedna z hypotéz naznačuje, že poklad byl zakopán v důsledku sporů s Polským knížectvím. Tuto domněnku potvrzuje nález polských mincí mezi českými denáry.
Poctivý nálezce
Nálezce odevzdal 780 mincovních položek, přesto v okolí místa nalezli archeologové další mince, včetně úlomků a různých nádob. Kromě archeologů se do práce pustily i stroje. Bagr po podmítnutí půdy a následném zorání postupně vyzvedával kusy zeminy a skládal je na hromady, ve kterých následně odborníci pomocí detektorů kovů hledali i malé úlomky mincí. Podle charakteru nálezu došli odborníci k závěru, že mince se původně nacházely v keramické nádobě a ta byla následně zakopána.
Za to, že nálezce poklad odevzdal a vytyčil místo nálezu, si dle rozhodnutí krajských radní odnesl dva miliony korun.