TIP NA VÍKEND: Korunovace Karla IV českým králem

Zamrzelo vás někdy, že jste nikdy neviděli korunovaci českého krále? Pak právě pro vás máme tip. O víkendu 3. – 4. září proběhne věrná rekonstrukce královské korunovace Karla IV. Na Univerzitě Karlově se tím završí celoroční oslavy 700. výročí narození tohoto panovníka.

FOTO: Univerzita Karlova

Rekonstrukce korunovace Karla IV. českým králem proběhne dle tehdejšího Korunovačního řádu českých králů. A je výsledkem probíhajícího vědeckého projektu Univerzity Karlovy, jehož výstupem bude mimo jiné i hraný dokument České televize. Veřejnost bude díky projektu moci sledovat historické události tak, jak si je před 669 lety – tedy na počátku září 1347 – prožila i středověká Praha. „Celé korunovační slavnosti jsou pokusem o autentické ztvárnění reálné historické události. Proto jsme pro tuto příležitost nechali vyhotovit kopie korunovačních klenotů a rouch, akce se navíc zúčastní stovky účastníků v historických kostýmech. Pro návštěvníky jsme připravili velkolepou a svým rozsahem neopakovatelnou podívanou“, uvedl vedoucí projektu Mgr. Miroslav Smaha z Univerzity Karlovy.

Českým králem se Karel Lucemburský, užívající v té době titul markraběte moravského, stal 2. září roku 1347. Královnou pak jeho manželka Blanka z Valois. Samotná korunovace proběhla v románské Spytihněvově bazilice sv. Víta na Pražském hradě. Celebroval ji tehdy první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.

Slavnosti zahájí v sobotu, 3. září v 16 hodin, příchod královského procesí na Vyšehrad. Zde podle tradice nejdříve Karel Lucemburský se svojí manželkou Blankou z Valois pomodlí v rotundu sv. Martina a v bazilice sv. Vavřince uctí přemyslovské památky, lýkové střevíce a mošnu Přemysla Oráče. Následovat bude od 17:00 mše za vlast v bazilice sv. Petra a Pavla. Po jejím skončení jej z Vyšehradu k Pražskému hradu přes historické centrum města doprovodí unikátní, a dosud nejdelší, loučový průvod. Sobotní program zakončí v katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě Nešpory.

Korunovace proběhne v neděli. Po ní se korunovaný královský pár vydá na Staroměstské náměstí, kde bude připravena velkolepá středověká slavnost v jejímž průběhu složí českému králi hodl česká šlechta společně se slibem věrnosti, uskuteční se rytířský turnaj na koních a korunovační hostina. Tradiční jarmark s ukázkou středověkých řemesel či hudební, taneční a kejklířská vystoupení organizátoři připravili také v Karolínu, a to v rámci historický program “Život ve středověké Praze”

Slavnosti pořádá Univerzita Karlova spolu s Hlavním městem Prahou a Arcibiskupstvím pražským. Plný program korunovační slavnosti i doprovodného programu může veřejnost nelézt na www.korunovacnislavnosti.cz.

plakat_KORUNOVACNI SLAVNOSTI ZARI 2016 UK

Share Button
Kamil Červinka on InstagramKamil Červinka on LinkedinKamil Červinka on Twitter
Kamil Červinka
_______________________________________________________________________________________
www.kamilcervinka.eu