30. duben – den kdy nad Reichstagem zavlál sovětský prapor
Fotografie vojáků vztyčujících sovětskou vlajku nad budovou Říšského sněmu v Berlíně se stala ikonickou připomínkou konce 2. Světové války. Neméně slavný je i příběh, který stojí za jejím vznikem.
Je 30. dubna roku 1945. Německá Třetí říše se hroutí. Její hlavní město je pomalu ale jistě pohlcováno Rudou armádou. V podvečer se sovětští vojáci dostávají k jedné z dominant Berlína, k hlavní budově Říšského sněmu. Již za tmy se na střeše budovy objevuje rudá sovětská vlajka.
Nejslavnější fotografie celé 2. Světové války vznikla ale až 2. května. Vyfotografoval ji Jevgenij Chalděj, fotograf agentury TASS. Do Berlína dorazil až po jeho obsazení a sebou měl dvě vlajky. Jak později sám uvedl, inspirovala jej fotografie vztyčování amerického praporu nad ostrovem Ivodžima. Chtěl něco podobného zopakovat a vztyčení vlajky nad místem jako je Říšský sněm, který sověti považovali za pomyslné centrum nacistického systému, byl jedinečnou příležitostí. Když proto k Říšskému sněmu dorazil, požádal několik přítomných vojáků a vztyčení vlajky znovu inscenoval.
Právě toto mu bylo často vytýkáno. Podobně jako skutečnost, že fotografii ještě i upravil. Zvýraznil kouř v pozadí pro dramatičnost a na příkaz editora TASS odstranil druhé hodinky ze zápěstí jednoho z vojáků.
I tak je však tato fotografie, a nutno říct že oprávněně, nejslavnějším snímkem připomínajícím konečnou porážku Velkoněmecké říše a nedílnou součástí snad každé učebnice dějepisu.